اگر مو سفید شد چه کار باید انجام داد؟

با افزایش سن موها کم‌کم رنگ‌دانه‌های خود را از دست داده و سفید می‌شوند. سفیدی موها در افرادی که پا به سن گذاشته‌اند امری کاملا طبیعی است و دیر یا زود در همه آن‌ها پدیدار می‌شود. برای بعضی افراد ممکن است سفید شدن موها خوشایند و دلپذیر بوده و بخشی از فرایند زندگی آن‌ها باشد. اما بعضی دیگر دوست دارند که روند سفیدی موها را به تاخیر انداخته و تا حد امکان رنگ طبیعی موهای خود را حفظ کنند. به همین دلیل به دنبال راهی برای عقب انداختن سفیدی موهای خود هستند.

 

دلایل سفید شدن موها در سنین جوانی

اصلی‌ترین دلیل سفیدی موها بالا رفتن سن و از دست دادن رنگ‌دانه‌های مو یا ملانوسیت است. این عامل کاملا طبیعی است و هر فردی خواه ناخواه آن را تجربه خواهد کرد. اما شاید در اطراف خود کسانی را دیده باشید که در سنین میان‌سالی قرار دارند و تعداد موهای سفید آن‌ها خیلی کمتر از اطرافیان هم سن و سالشان است.

 • ژنتیک و عوامل ارثی

اگر بزرگ‌ترهای یک خانواده خیلی زودتر از دیگر افراد هم‌سن خود سفیدی موها را تجربه کرده‌اند، به احتمال زیاد این موضوع در دیگر اعضای خانواده نیز دیده خواهد شد. البته توجه کنید که وجود چنین موضوعی در یک خانواده به این معنا نیست که همه اعضای خانواده آن را تجربه خواهند کرد. ممکن است برخی عوامل ژنتیکی یا جنس موهای افراد به‌گونه‌ای باشد که سفیدی موها در آن‌ها روندی طبیعی داشته باشد. 

 • اختلالات هورمونی

معمولا اختلال در هورمون‌های بدن از دلایل اصلی بروز مشکلات پوست و مو است. علت سفیدی موها را باید در اختلالات غدد تیروئید و هیپوفیز جست‌وجو کرد. عدم تعادل در این هورمون‌ها و کم‌کار بودن یا پرکار بودن آن‌ها می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ‌دانه‌های مو و سفیدی آن‌ها شود.

 • استرس

فشارهای عصبی، استرس‌های طولانی مدت و شوک‌های عصبی می‌تواند باعث سفیدی ناگهانی موها شود. این عوامل بر روی فولیکول‌ها و رنگ‌دانه‌های مو اثر گذاشته و آن‌ها را از حالت طبیعی خارج می‌کنند. ضمن اینکه استرس و اضطراب بیش‌ازحد و طولانی مدت باعث اختلال در خون‌رسانی به ریشه موها شده و کم‌کم آن‌ها را ضعیف می‌کند. 

 • سبک زندگی و رژیم غذایی

منظور از سبک زندگی بیشتر شیوه مراقبت از موها است. در صورتی که فرد موهای خود را با آب داغ یا شامپوهای نامناسب بشوید، باید منتظر بروز انواع آسیب از جمله سفیدی موها باشد. علاوه بر آن خوردن غذاهای ناسالم نظیر فست فودها، غذاهای شور و چرب و… بر سلامت موهای افراد تاثیر خواهد گذاشت.

 • مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود آن‌ها

دخانیات باعث سریع‌تر شدن روند پیری در کل اعضای بدن و به‌خصوص پوست و موها می‌شوند. چراکه این مواد بر روی عملکرد سلول‌های مختلف بدن تاثیر گذاشته و عملکرد طبیعی آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. همچنین با غلیظ کردن خون، خون‌رسانی به اعضای بدن را دشوارتر کرده و باعث از بین بردن جوانی و طراوت آن‌ها می‌شود.

 • برخی بیماری‌ها

ابتلا به برخی بیماری‌ها باعث سفید شدن موها می‌شود. در برخی موارد نیز سفید شدن موها از نشانه‌های بروز یک بیماری است. بنابراین در صورتی که موهای فرد زودتر از زمان طبیعی شروع به سفید شدن کردند، به‌خصوص اگر چنین مشکلی در خانواده وجود نداشته باشد، باید پیگیر علت آن شد. 

 • استفاده از رنگ موها

استفاده زیاد از مواد شیمیایی می‌تواند آسیب‌های زیادی به موهای فرد وارد کند. رنگ موها از جمله مواد شیمیایی هستند که بر روی رنگ‌دانه‌های مو تاثیر می‌گذارند. بنابراین می‌توانند با ضعیف کردن رنگ‌دانه‌ها و از بین بردن آن‌ها باعث سفیدی موها شوند. ضمن اینکه استفاده از رنگ موهای نامناسب و عدم تقویت موهای رنگ شده باعث خشکی موها می‌شود که خود یکی از عوامل اصلی سفید شدن موها در سنین جوانی است. 

 • افزایش وزن و چاقی

مطالعات نشان داده است که چاقی افراد و تجمع چربی در زیر پوست باعث ایجاد آسیب در سلول‌های تولیدکننده ملانین شده و روند سفیدی موها را تسریع می‌کند. البته نمی‌توان گفت که لزوما موهای همه افراد چاق زودتر از سایر افراد سفید می‌شود.

 

دلایل سفیدی مو در کودکان

شاید کمتر پیش آمده باشد که کودکی سفید مو در اطراف خود دیده باشید. اما باید بدانید که کودکان نیز ممکن است سفیدی موها را تجربه کنند. اما دلیل این موضوع چه چیزی می‌تواند باشد؟

 • کمبود ملانین یا تجمع ملانین

در بعضی کودکان سلول‌های تولیدکننده ملانین ضعیف هستند و نمی‌توانند ملانوسیت کافی برای حفظ رنگ مو را تولید کنند. این موضوع باعث ظاهر شدن موهای سفید در میان موهای کودک شده و حتی می‌تواند باعث سفید یا خاکستری شدن کامل موهای فرد در سنین خیلی پایین شود. همان‌قدر که کمبود ملانین باعث سفیدی موها می‌شود، زیاد بودن آن و تجمع ملانین در زیر پوست نیز به رنگ‌دانه‌های مو آسیب میزند. 

 • استفاده از مواد شوینده نامناسب

باید توجه داشته باشید که موهای کودکان بسیار حساس‌تر از موهای ما است. بنابراین برای شست و شوی موها و بدن آن‌ها حتما باید از شامپوها و صابون‌های مخصوص استفاده شود که در غیر اینصورت حتی ممکن است موجب ریزش مو در کودکان یا ایجاد شوره سر در آن ها شود.

 • کمبود ویتامین و مواد مغذی

ید، پروتئین، مس، سلنیوم و ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین B12 از جمله مواد مغذی برای مو هستند که جلوی سفید شدن آن را می‌گیرند. وجود این مواد مغذی در رژیم غذایی کودک باعث تقویت موهای او و جلوگیری از بروز سفیدی زودرس موها خواهد شد.

 

در سال های اخیر، استفاده از لیزر موهای زائد جای تکنیک های قدیمی را گرفته و در سالن های آرایشی و کلینیک های زیبایی برای از بین بردن موهای زائد طرفداران بسیاری پیدا کرده است. اگر در مورد نحوه ی عملکرد لیزر بر موهای زائد صورت و بدن مطالعه کرده باشید، احتمالا می دانید که اکثر دستگاه های لیزر، برای افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند، تاثیر گذارترند. سوال اینجاست که با این وجود، پیشرفت تکنولوژی در زمینه ی لیزر این امکان را فراهم کرده است که موهای سفید را هم از بین ببرد؟

 

علت موثر نبودن لیزر موهای زائد بر موهای سفید چیست؟

عملکرد همه ی دستگاه های لیزر موهای زائد به وجود ملانین در فولیکول های مو وابسته است. ملانین یا همان رنگ دانه ی مو انرژی لیزر را جذب کرده و از آسیب دیدن و سوختگی پوست نواحی اطرف جلوگیری می کند. به همین دلیل در بسیاری از درمان های لیزری مثل از بین بردن لکه های ناشی از افزایش سن، مورد استفاده قرار می گیرد.

همین ویژگی رنگ دانه های ملانین موجب می شود که لیزر موهای زائد بدون این که به سایر بافت های بدن آسیبی برساند، موهای زائد را ازبین ببرد، از رویش مجدد آن ها جلوگیری کرده و نتیجه ی رضایت بخشی به همراه داشته باشد. اگر میزان ملانین پوست برای جذب گرما و انرژی لیزر کافی نباشد، لیزر نه تنها موهای زائد را از بین نمی برد، بلکه می تواند به پوستتان صدمه بزند و باعث سوختگی شود.

 

 آیا لیزر بر موهای قرمز تاثیر گذار است؟

حتما شما هم شنیده اید که افرادی که موهای قرمز دارند، گزینه ی مناسبی برای درمان لیزر نیستند و نتیجه ی دلخواه را نمی گیرند. اما این مورد برای همه ی افراد صادق نیست. لیزر الکس این قدرت را دارد که روی موهای قرمز بعضی نواحی بدن اثرگذار باشد و موهای زائد را از بین ببرد. میزان تراکم موهای بدن، رنگ دانه ی موهای بخش مورد نظر و رنگ پوست شما تعیین می کند که شما کاندید مناسبی برای لیزر موهای زائد هستید یا نه.

 

افرادی که موهای قرمز دارند برای لیزر موهای زائد خود چه اقدامی باید بکنند؟

توصیه می کنیم افرادی که موهای قرمز دارند و دیگر نمی خواهند از روش های قدیمی مثل کرم های مو بر شیو کردن استفاده کند، برای مشاوره به متخصص پوست مراجعه کنند. برای درصد بالایی از افراد حتی با رنگ موهای قرمز لیزر موهای زائد در مناطقی از بدن که تفاوت رنگ پوست و مو زیاد است، می تواند مؤثر باشد. اگر تفاوت رنگ دانه های پوست و مو کافی باشد، لیزر موهای زائد می تواند کاملاً اثرگذار خواهد بود. موهای قرمز رنگ دانه های کمی دارند و به همین دلیل انرژی کمتری جذب می کنند. این ویژگی در افراد با موهای قرمز باعث می شود که نسبت به افرادی که موهای تیره تری دارند، به جلسات درمان بیشتری برای کاهش دائمی موهای زائد بدن خود نیاز داشته باشند تا نتیجه ی دلخواه را بگیرند.

 

چگونه موهای سفید صورت را از بین ببریم؟

افزایش تعداد موهای سفید روی صورت با افزایش سن، کاملا طبیعی و بخشی از روند تغییرات فیزیکی بدن انسان است. با افزایش سن سطح ملانینی که توسط بدن تولید می شود کاهش می یابد. این به این معنی است که رنگ دانه هایی که باعث ایجاد رنگ پوست و مو می شوند، کمتر تولید می شوند. در بسیاری از خانم ها پس از یائسگی موهای سفید یا خاکستری زیادی روی صورتشان رشد می کند. در آقایان هم با افزایش سن، روی گوش ها و ابروها موهای سفید بیشتری رشد می کند. چاره ای ندارید که از همان روش های قدیمی برای از بین بردن موهای سفید صورت استفاده کنید.

 • اصلاح کردن با تیغ یا ژیلت

پوست خود را با آب گرم مرطوب کنید. مقداری از یک کرم اصلاح کننده را به قسمتی که می خواهید اصلاح کنید بمالید. می توانید از تیغ یا ژیلت برای اصلاح استفاده کنید. بهتر است برای این که پوست صورتتان زخم نشود، تیغ را در جهت رشد مو بکشید.

 • بند انداختن

بند انداختن هم روش خوبی برای از بین بردن موهای سفید است. با بند انداختن، موها از ریشه بیرون کشیده می شوند و به همین دلیل معمولا سه تا هشت هفته زمان می برد تا دوباره رشد کنند. برای این که از عفونت جلوگیری کنید، 

 • کرم موبر

می توانید موهای زائد سفید خود را با یک کرم موبر از بین ببرید. مواد موجود در کرم های موبر بافت ساقه ی مو و بخشی از ریشه ی آن را حل می کند. معمولا دو هفته بعد موها دوباره رشد می کنند. مطابق دستوری که روی بسته یا بروشور داخل محصول نوشته شده است، کرم را روی موها مالیده و به مدتی که نوشته شده صبر کنید تا کرم اثر کند، سپس کرم و موهای جدا شده را را با یک پارچه ی گرم پاک کنید. برای جلوگیری از ایجاد آلرژی و حساسیت پوستی، به خصوص اگر پوست حساسی دارید، حتما قبل از این که کرم را به تمام پوست خود بمالید، روی بخش کوچکی آن را امتحان کنید.

 • الکترولیز

حتما برای انجام درمان های الکترولیز برای از بین بردن دائمی موهای زائد به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. برای از بین بردن موهای زائد با استفاده از تکنیک الکترولیز، یک سوزن نازک را به هر شفت مو وارد کرده و جریان برق را از طریق سوزن به داخل آن شلیک می کنند. به این ترتیب ریشه ی مو از بین می رود. این تکنیک موهای زائد را به صورت دائمی از بین می برد. البته موهایی که ریشه های محکم دارند ممکن است به جلسات بیشتری احتیاج داشته باشند. از طرفی این روش زمان بر نیز هست. معمولا الکترولیز موهای سفید پشت لب حدود ۱۰ ساعت زمان می برد. الکتروبیز معمولا عوارض جانبی هم دارد. مانند تغییر رنگ پوست در اطراف نقطه ی الکترولیز شده. در موارد بسیار نادری ممکن است محل الکترولیز زخم شود.

 

پیشرفت تکنولوژی لیزر برای از بین بردن موهای سفید

در موهای سفید ملانین کافی در ساختار فولیکول مو وجود ندارد و به همین دلیل هیچ نوع لیزری را جذب نمی کنند. روش های درمانی بسیاری با استفاده از دستگاه های مختلف لیزر مو به منظور از بین بردن موهای زائد به کار برده شده اند اما هیچ کدام مؤثر نبوده اند.

روش های دیگری هم مانند الکترولیز برای از بین بردن دائمی موهای زائد وجود دارد. البته نتایج این تکنیک ها به اندازه ی لیزر ماندگار نیست. با این حال الکترولیز می تواند به میزان چشمگیری از رشد مجدد موهای زائد جلوگیری کند.

از بین بردن موهای زائد با تکنیک الکترولیز بسیار زمان بر است. چون تک تک تارهای مو باید مورد هدف قرار بگیرند. این در حالی است که در روش لیزر به طور هم زمان چندین تار مو را مورد هدف قرار می دهند. به این ترتیب به زمان کمتری نیاز است. اگر هنوز همه ی موهای بدن شما سفید یا خاکستری نشده توصیه می کنیم یک دوره لیزر موهای زائد با لیزر و الکترولیز را با هم انجام دهید تا از مزایای هر دو تکنیک بهره مند شوید و بهترین نتیجه را بگیرید. به این ترتیب تمام موهای سفید و خاکستری که توسط لیزر تحت تأثیر قرار نمی گیرد، با الکترولیز از بین می روند. 

 

 این پست از نظر شما چطوری بوده؟

روی ستاره ها برای امتیازدهی کلیک کنید

(میانگین امتیاز از رای)


09120438945