جدیدترین یافته ها از واکسن HPV

جدیدترین یافته ها از واکسن HPV

جدیدترین یافته ها از واکسن HPV

جدیدترین یافته ها از واکسن HPV
1401/11/20

یک دوز واکسن  ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) محافظت کاملی در برابر سرطان دهانه رحم دارد.

 

گردهمایی 4 تا 7 آوریل گروه مشاوران استراتژیک WHO شواهد سال های گذشته مبنی بر اینکه برنامه های تک دوز کارایی قابل مقایسه با رژیم های دو یا سه دوز ارائه می دهند، ارزیابی کرد.

بررسی SAGE به این نتیجه رسید که واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) با یک دوز، محافظت کاملی را در برابر HPV، ویروسی که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود، ارائه می‌کند که با برنامه‌های 2 دوز قابل مقایسه است. این می تواند یک تغییر برای پیشگیری از بیماری باشد. توصیه جدید SAGE به دلیل نگرانی در مورد ورود آهسته واکسن HPV به برنامه های ایمن سازی و پوشش کلی جمعیت کم، به ویژه در کشورهای فقیرتر است.

بیش از 95 درصد از سرطان دهانه رحم ناشی از HPV مقاربتی است که چهارمین نوع سرطان شایع در زنان در سراسر جهان است و 90 درصد از این زنان در کشورهای کم درآمد و متوسط زندگی می کنند. سرطان دهانه رحم که اغلب به عنوان «قاتل خاموش» و تقریباً کاملاً قابل پیشگیری شناخته می‌شود.

رئیس SAGE( Dr Alejandro Cravioto) گفت: "واکسن HPV برای پیشگیری ازتیپ های 16 و 18 HPV که 70 درصد سرطان دهانه رحم را ایجاد می کنند، بسیار موثر است."

SAGE به روز رسانی برنامه واکسیناسیون برای HPV را به شرح زیر توصیه می کند:

  • برنامه یک یا دو دوز برای هدف اولیه دختران 9-14 ساله
  • برنامه یک یا دو دوز برای زنان جوان 15 تا 20 ساله
  • دو نوبت با فاصله 6 ماهه برای زنان بالای 21 سال.

افراد دارای نقص ایمنی، از جمله افراد مبتلا به HIV، در صورت امکان باید سه دوز و اگر نه حداقل دو دوز دریافت کنند. شواهد محدودی در مورد اثربخشی یک دوز واحد در این گروه وجود دارد.

021-88361343
09120438945
exir_shahrak_gharb