آنچه که باید در مورد کیفوز بدانید ؟!

آنچه که باید در مورد کیفوز بدانید ؟!

آنچه که باید در مورد کیفوز بدانید ؟!

کیفوز چیست ؟

 

کیفوز به معنای افزایش قوس ستون فقرات سینه ای به سمت جلو است. البته ستون فقرات در قسمت سینه ای خود کمی به سمت جلو انحنا دارد. این انحنا معمولا ۴۵-۲۰ درجه است. اگر این انحنا از ۵۰ درجه بیشتر باشد به آن کیفوز میگویند.
گرد بودن ستون فقرات در قسمت سینه ای تا حدودی طبیعی است. وقتی این خم بودن از حدی بیشتر باشد به آن کیفوز Kyphosis میگویند.
برای درمان کیفوز پزشک ارتوپد هم از درمان های غیر جراحی و هم درمان های جراحی استفاده میکند. بیمار باید نرمش های طبی خاصی را برای تقویت عضلات اطراف ستون مهره انجام دهد. اگر فرد همچنان در حال رشد باشد ممکن است پزشک معالج از بریس های خاصی استفاده کند. استفاده از این بریس ها معمولا تا زمان تمام شدن رشد در پایان بلوغ ادامه میابد.

 

کیفوز چگونه تشخیص داده میشود ؟

کیفوز چگونه تشخیص داده میشود ؟  کیفوز هیچ علائمی به غیر از ایجاد منحنی غیر طبیعی و یا قوز در کمر ایجاد نمی کند اما علائم زیر میتوانند هشدار دهنده کیفوز باشند .

 

  1. کمر درد های پی در پی
  2. حساسیت و احساس درد به هنگام  لمس کردن ستون فقرات
  3. خستگی بیش از حالت عادی

ستون مُهره‌ها یا ستون فقرات به عربی که به ‌معنای مهره است ، بخش اصلی استخوان‌بندی انسان در نیم‌تنهٔ بالایی است. نقش ستون فقرات ، به وجود آوردن توانایی حرکت ، چرخش و خم شدن بدن میباشد که بدون ستون فقرات بدن توانایی حرکت را از دست خواهد داد .

 

مهمترین علل ایجاد کیفوز

نحوه نادرست نشستن

نحوه نادرست نشستن در سنین رشد و  کودکی مانند حالت های خاصی که گاهی کودکان تماشای تلویزیون ، نوشتن تکالیف و بازی ها ، می تواند موجب شود ماهیچه های ستون فقرات را برای حمایت بیشتر به مرور تغییر شکل پیدا کنند و د نهایت منجر به  کیفوز شود. نحوه نادرست نشستن که منجر به کیفوز می شود، به عنوان کیفوز پاسچر (وضعیتی) شناخته می شود.

 کیفوز مادرزادی

کیفوز مادرزادی که ناشی از اختلال در رشد ستون فقرات نوازاد میباشد یکی از عوامل  دیگربه وجود آمدن کیفوز میباشد .

 شکل غیر طبیعی مهره ها

شکل غیر طبیعی مهره ها که به کیفوز شوئرمن مشهور است در اثر عدم رشد مهره ها ایجاد می شود که این امر موجب می شود که مهره ها از حالت طبیعی خود خارج شوند .

 

کیفوز

 

درمان کیفوز گاهی نیاز به عمل جراحی ندارد که با فیزیوتراپی قابل درمان است ، یکی از خدماتی که در اکسیر شهرک غرب انجام میشود ماساژ درمانی و فیزیوتراپی است .

021-88361343
09120438945
exir_shahrak_gharb