بوتاکس از آغاز پیدایش تا زمان حال !!!

بوتاکس از آغاز پیدایش تا زمان حال !!!

بوتاکس از آغاز پیدایش تا زمان حال !!!

بوتاکس از کجا شروع شد !!

 

 زمانی که بیمار به مطب پزشک می رود و می گوید: «من نمی خواهم که آن سم به بدنم تزریق شود» تاریخچه توکسین بوتولینیوم با زندگی روزانه دکتر تداخل می کند. توکسین بوتولینوم (Botulinum toxin) که با نام تجاری بوتاکس (Botox) از یک بیماری مهلک و برنامه زیست شناسی سری به دست آمده است.


بوتولیسم، شکلی از توکسین غذایی است که معمولا با تاری دید، خشکی دهان، سرگیجه و حالت تهوع شروع می شود و ممکن است تا حد فلج و  مرگ پیشروی کند. ظهور اولیه توسط سوسیس به وجود آید. بنابراین این نام از کلمه یونانی سوسیس، بوتولوس مشتق شده است. گرچه بوتولیسم در افسانه های تاریخی شناخته شده، اما تاریخچه مدرن توکسین بوتولینیوم  بوتاکس (Botox)  با پیک نیک بلژیک در سال ۱۸۹۵ شروع شد و به بدی پیش رفت. در آن گردش جمعی، ۳۴ نفر پس از خوردن گوشت خام خوک نمک زده شده بیمار شدند. سه نفر از آنها بعدا به دلیل فلج پیشرفته مردند. عامل مرگ آنها توسط پروفسور امیلی پیرس ماری وان ارمنگم شناسایی و باسیلوس بوتولینم  نام گرفت، که بعدأ مجددا به عنوان کلوستريديوم  طبقه بندی شد. این عامل باکتری بی هوازی هاگ مانندی است که تحت شرایط کامل، می تواند شروع به رشد کرده و توکسین تولید کند. وی اضافه کرد که گرچه برخی از حیوانات که پاسخی مشابه انسان ها و برخی مانند مرغها و سگها نشان می دادند، تحت تأثیر این توکسین قرار نداشتند.
با این یافته ها، وان ارمنگم بر آن چیزی تاکید داشت که ما اکنون می دانیم در مورد توکسین بوتولینیوم  بوتاکس (Botox)  صدق می کند.

بوتاکس (Botox)

بوتاکس (Botox)
بوتولیسم، یک مسمومیت است نه عفونت ، و توکسین توسط چیزی در غذا تولید میشود.


توکسین   بوتاکس (Botox)  نسبت به عامل های شیمیایی مقاومت نسبی نشان می دهد اما نسبت به گرما حساس است.

 

این توکسین با غلظت بالای نمک در غذا تولید می شود. فرایند جداسازی و رشد این توکسین ها در سال ۱۹۲۰ توسط دکتر هرمان سامر آغاز شد. توکسین نوع A در سال ۱۹۶۴ توسط ادوارد شانتز تنها برای ارتش ایالات متحده تعیین شد و در سال ۱۹۴۹ برگن عملکرد این توکسین را کشف کرد. گرچه نژادهای نوع A مسئول اکثریت موارد انسانی بوتولیسم هستند، اما نوع B و E نیز به عنوان آسیب وارد کننده به انسان، مشخص شده اند.


استفاده پزشکی از توکسین بوتولینیوم   بوتاکس (Botox)  در دهه ۱۹۵۰ با دکتر ورنون بروکس [۲۴] آغاز شده و در دهه ۱۹۷۰ توسط دکتر آلان اسکات  پیشرفت کرد. اولین تحقیق مشخص کننده ارزش درمانی BTX - A در سال ۱۹۷۳ منتشر شد. این تحقیق نشان می داد که تزریقات BTX - A می توانست ماهیچه های خارج چشم را در میمونها تضعیف کند. این ماده تا سال ۱۹۷۷ قبل از این که برای درمان انسان کاربرد داشت، استفاده می شد. دکتر شانتز اولین بسته از آن را که تحت عنوان «بوتاکس» شناخته شده بود، در سال ۱۹۷۹ آماده کرد. این بسته کوچک ۱۵۰ میلی گرمی با برچسب ۷۹-۱۱، به عنوان منبع تمام BTX - A استفاده شده در انسان ها تا سال ۱۹۹۷ در ایالات متحده بکار رفت.

تزریق بوتاکس (Botox)

تزریق بوتاکس (Botox)
از دسامبر سال ۱۹۹۷، منبع تأييد شده BTX - A سازمان غذا و دارو بوده است. شرکت اصلی دکتر اسکات بنام شرکت او کولینیوم توسط شرکت آلرگان در سال ۱۹۸۹ به وجود آمد و نام این محصول به «بوتاکس» تغییر یافت.


در سال ۱۹۷۹ سازمان غذا و دارو تأییدیه محدودی برای استفاده از BTX - A جهت درمان لوچی،  و در سال ۱۹۸۵ برای تیک چشمک زدن غیر ارادی ارائه داد. در سال ۱۹۸۹ استفاده از BTX - A آلرگان را برای استرابیسم چشمک زدن غیر ارادی و اسپاسم نیمه صورت تأیید کرد. در سال ۲۰۰۳، این روش برای درمان چین و چروک های صورت و درمان چین و چروک های  ابرو تأیید شد.

 

عدم تأیید شاخص های خاص بر استفاده از BTX - A صدمه نزد. مانند حرکت غیرارادی کره چشم (حرکات سریع و غیر ارادی )، کجی مادرزادی گردن تورتیکوس دیس تونی اسپاسمودیک و بسیاری از بیماری های دیگر که به عملکرد نادرست ماهیچه مربوط هستند. در سال ۱۹۹۹ مجله پزشکی New England به نام «توکسین یک انسان» نامگذاری شد. کاربردهای پزشکی توکسین بوتولینیوم   بوتاکس (Botox)  نمونه هایی از کاربردهای کلینیکی مختلف BTX مانند تسکین اسپاسم های اندام های پایینی ایجاد می کنند تا به کودکان این امکان را بدهند که بتوانند راه
رفته یا بازوهای بالایی خود را حرکت دهند. بنابراین کودکان می توانند خود را بشویند. از موارد استفاده نامعمول تر از BTX، درمان شکافهای مقعدی بود.


در سال ۱۹۸۷ در حین درمان بیماران، دکتر جين کاروترز مشاهدات معجزه آسای خود را ارائه داد که منجر به محبوب ترین فرایند زیبایی شد.
وی اعلام داشت بسیاری از بیمارانی که آنها با  بوتاکس (Botox درمان می شدند، چین و چروک های دینامیک ( برای آشنـــــایی با انواع چین و چروک ها  مقاله تخصصی مهمتـــرین عوامل پیری زودرس پوست + روش درمان را مطالعه کنید ) در پیشانی و بین دو ابروی آنها بهبود قابل توجهی داشته است. با پیروی از این مشاهدات، دکتر آلاستير و جین کارو ترز تحقیقات سیستماتیک تری از بوتاکس (Botox) را برای کاربردهای زیبایی آغاز کردند. و کاربرد بوتاکس در زیبایی شکل گرفت کاروترز یافته های اولیه درمان زیبایی را با BTX در سال ۱۹۹۱ گزارش داد و یافته هایشان آنها را در مقاله ای در سال ۱۹۹۲ منتشر کرد که نشان دهنده درمان  چین و چروک  های پویای بین پیشانی و ابرو توسط BTX - A بود.

در سال ۱۹۹۳ بلیتز و همکارانش استفاده از BTX را برای چین و چروک های پیشانی و سایر نواحی شرح دادند.

هزینه تزریق ژل و بوتاکس (Botox)

هزینه تزریق ژل و بوتاکس (Botox)
استفاده های متعدد از این شیوه و چاپ نشریه های بعدی توسط پزشکانی مانند دکتر آرنولد کلین، نیکلاس لوئه، پاتریشیا وکسلر، ریچارد لوگانو، استیون فاگین و بسیاری از افراد دیگر، کاربرد BTX را گسترش میداد. بخش های جدید درمان مانند ماهیچه قرار گرفته در کنار گردن پلاتیسما، پروک پا کلاغی اطراف چشم و تعرق بیش از حد (درمان تعرق بیش از حد )، بی خطر و مفید شناخته شد.


چین و چروک ها چگونه ایجاد میشوند و کار بوتاکس چیست ؟!

 

بیشتر چین و چروک های صورت ، چروک عمود بر مسیر انقباض های ماهیچه ای زیرین است. در حالی که پوست انعطاف پذیری خود را با گذشت عمر و قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش از دست می دهد، تحت نیروهای ثابت فشار قرار گرفته و چین و چروک ایجاد می شود. به عنوان نمونه مناسبی از این مورد می توان الگوی خطوط افقی روی پیشانی را نام برد. زمانی که ماهیچه های صورت مسئول ایجاد چین و چرک ها از لحاظ کارایی ضروری نباشند، ممکن است بوتاکس (Botox)  برای فلج کردن موقتی یا تضعیف آنها و بهتر شدن خطوط تزریق شود.

 

انواع بوتاکس 

 


انواع مختلف بوتاکس (Botox)  بخش های منحصر بفردی از غشای عصبی را دارا هستند که در آن ها محصور شده و پروتئین های مختلفی در پایانه عصبی پیش سیناپسی دارند که از آنها جدا می شوند. اما همه آنها مکانیسم مشابهی دارند و به عنوان پروتئاز داخلی وابسته به روی عمل کرده و از آزادی انتقال دهنده عصبی استیل کولین در NMJ جانبی جلوگیری می کند که منجر به فلج شدن شل شود.
در انتهای عصب نرمال در NMJ، کیسه های کوچک از پیش تشکیل شده بسیاری وجود دارند که شامل انتقال دهنده های عصبی استیل کولین هستند. در حالی که پتانسیل عمل یک عصب را گذرانده و به پایانه عصبی می رسد، باعث می شود کیسه های کوچک به غشای پایانه أتصال تقسیم شوند. ترکیب غشاها و استیل کولین از این کیسه ها به شکاف سیناپسی آزاد می شود. استیل کولین به ماهیچه پس سیناپسی محدود می شود و انقباض ماهیچه ای آغاز می شود. آنچه که تقسيم شدن و ترکیب شدن کیسه های از پیش تشکیل شده استیل کولین را با غشا ممکن می سازد، ساختاری است بنام پیچیدگی ترکیب سیناپسی. این ساختار از گروه پروتئینهایی تشکیل می شود که به عنوان پروتئین های حلقه ای  شناخته شده است.

ادامه این مقاله در روز های آتی قرار خواهد گرفت .

 

بهترین کلینک برای  تزریق ژل و بوتاکس (Botox)

بهترین کلینک برای  تزریق ژل و بوتاکس (Botox)

 

021-88361343
09120438945
exir_shahrak_gharb