با بوتاکس از شر چین و چروک های اطراف چشم خلاص شوید !!!

با بوتاکس از شر چین و چروک های اطراف چشم خلاص شوید !!!

 

امروزه جوانسازی مناطق اطراف چشم ، و خلاص شدن از شر چین و چروک های اطراف چشم هدف مشترک میلیون ها نفر است. در حالی که بعضی افراد شکایات بخصوصی درباره مکان پلکها ،  گوشه چشم ها، یا مکان ابروها دارند، بسیاری دیگر به سادگی شکایت می کنند که با وجود شادابی درونی، چهره شان خسته و ناراحت به نظر می رسد. درمان این بیماران، به دانش جامعی درباره تغییرات پیچش که معمولا در مناطق دور حدقه ای به طور عادی رخ می دهد، آناتومی بافت نرم و استخوانی در زیر آن، رابطه چشم با لب و البته، انتظارات شخص نیاز دارد.

 

برای شروع بحث و اینـــــکه متوجه بشویم که چگونه با بوتاکس ، چین و چروک های اطراف چشم قابل درمان است ،  به مرور ساختارهای آناتومیک اطراف حدقه مربوطه و همبستگی کار کردی شان با زیبایی شناختی چشمی و چهرهای مفید خواهد بود. پوست پلک از ظریف ترین بخش های بدن است که کلاژن پوستی کمی دارد. این بخش پوست بدن، دینامیک  است، با بر هم زدن چشم به وفور حرکت می کند، و در منطقه آناتومیکی قرار دارد که بیش از حد در معرض نور خورشید است. بنابراین جای تعجب نیست که پلک و پوست اطراف آن ، با نازک شدن پوست، از دست دادن الاستیسیته و از دست دادن رنگ دانه ها، و پیشرفت چروک نسبی، به شدت مستعد آسیب شیمیایی است.

تاثیر بوتاکس در رفع چین و چروک های اطراف چشم

افتــــادگی ابرو بر اثر سالخوردگی

 

حرکت رو به پایین ابرو، مشکل رایج دیگری است که به سالخوردگی مرتبط است. افتادگی ابرو (درمان افتادگی ابرو با لیزر ) ممکن است به صورت پوشش پلک بالایی، چروکهای افقی پیشانی به دلیل بالا انداختن مزمن ابرو، چروکهای افقی در قسمت بالای بینی، و حتی سردرد و خستگی دیده شود. افتادگی ابرو بسیار تدریجی رخ می دهد و بسیاری از بیماران این تغییر تدریجی را تشخیص نمی دهند. بهترین زمان تشخیص، هنگامی است که پس از حمام، حوله دور سر پیچیده شده است. افتادگی شدید ابرو می تواند خطوط جانبی گوشه چشم را نیز به شدت برجسته کند. خطا در تشخیص افتادگی ابرو، در صورتی که تزریق های بوتاکس در تلاش برای درمان افتادگی پلک انجام شود، می تواند نتایج بسیار وخیمی داشته باشد. در این حالت، استراحت عضلات پیشانی، از بالا آمدن ابروها جلوگیری می کند، و افتادگی ابروی جبران ناپذیری ایجاد می کند. این حالت، افتادگی پنهان ابرو نامیده می شود و می تواند با نگه داشتن ابروها با دست در موقعیتی ثابت هنگامی که بیمار مستقیم به جلو خیره شده، تشخیص داده شود. در بسیاری از موارد، تعیین این که ابروها در واقع افتاده اند، یا همیشه حالت رو به پایین دارند امکان پذیر نیست.

 

رفع چین و چروک های اطراف چشم با بوتاکس

 

 

هنگامی از بیماران در این باره پرسیده می شود، بیشترشان مطمئن نیستند آیا مکان ابروهایشان تغییر کرده است یا خیر. بهترین راه ارزیابی این مسئله، بررسی عکس های  قدیمی است. بررسی حداقل یک عکس از هر دهه زندگی که با سنین نوجوانی شروع می شود، بسیار کمک کننده است (برای مثال دبیرستان )  تغییر مکان ابرو ها به استفاده از روش های دارویی یا جراحی میتواند بسیار مفیـــــد باشد اما میتواند ظاهر اصلی بیمار را نیز تغییر دهد این مسئله باید پیش از درمان کاملاً بررسی شود .

مکان پلک نسبت به چشم نیز باید به دقت بررسی شود. پلک ها باید در حالت استراحت و در حالت حرکت، مورد مطالعه قرار گیرند. معمولا لبه پلک بالایی، ۱ تا ۲ میلی متر بالای قرنیه را پوشش می دهد در حالی که لبه پلک پایین، در حالت استراحت است. رنگ سفید صلبیه چشم نیاید در مکانهای ۱۶ : ۰۰ یا ۱۲ : ۰۰ قابل مشاهده باشد. فاصله بین لبه پلک بالایی و پایینی در حالتی که بیمار مستقیم به جلو خیره شده در مکان اولیه، شکاف یا روزنه پلکی نامیده می شود. با توجه به متغیرهای نژادی و حالت های مختلف بیماران، شکاف پلکی نرمال معمولا ۸ تا ۱۱ میلیمتر می باشد  شکاف پلکی معمولا با لبخند زدن باریک تر می شود. وجود نقص در این تغییر ثابت که با حرکت صورت ایجاد می شود، از سوی دیگران غیرطبیعی قلمداد می شود. مکان پلک بالایی معمولا نسبت به مردمک چشم یا کناره بالایی سنجیده می شود. گستره وسیعی از حالت عادی» وجود دارد، بعضی از بیماران به صورت طبیعی پلک بالایی شان پایین است در حالی که دیگر بیماران شکاف پلکی بازی دارند. افتادگی پلک فوقانی، اصطلاحی است که برای توصیف پلکی استفاده می شود که پایین تر از مکان مطلوب است. بنابراین، افتادگی، در تقابل با حالت قطعی، یک شرایط نسبی است. پلک بالایی افتاده ممکن است بخشی از مردمک ، یا همه آن را مسدود کند و یا هیچ بخشی از آن را مسدود نکند. بسیاری از بیماران حساسیت زیادی به تغییرات مکان پلک بالاییشان دارند، اگر چه تعداد زیادی از آنها تا هنگامی که تحت اقدامی در اطراف حدقه، مانند تزریق بوتاکس یا جراحی پلاستیک چشم قرار نگیرند، از مکان آبرویشان مطلع نیستند. عکس های پیش از عمل و شناسایی عدم تقارن پیش از درمان، بسیار حائز اهمیت است.


در شرایطی مشابه افتادگی ابرو با افتادگی پنهان پلک بالایی ممکن است در فردی دیده شود که شکایت عمده ای درباره چروک های افقى پیشانی دارد. این بیماران به صورت مزمن پلک ها و ابروهایشان را به منظور جبران محدودیت میدان دید که با مکان پلک ایجاد شده، بالا می دهند. در این حالت، تزریق بوتاکس در عضلات پیشانی، افتادگی از قبل ایجاد شده را پوشش نخواهد داد. افتادگی پنهان پلک نیز مانند افتادگی پنهان ابرو، می تواند با ثابت نگه داشتن ابروها با دست در مکانی آرام و بررسی بیمار هنگامی که مستقیم به روبرو خیره شده، آشکار شود.

 

تاثیر بوتاکس در رفع چین و چروک های اطراف چشم

 

وظیفه پلک بالا و پایین چیست ؟!

 

پلک پایین، دو کارکرد عمده دارد: محافظت از چشم و هدایت اشک به سوی نقطه کیسه اشک، که در قسمت آخر بخش میانی کناره پلک قرار گرفته است. پلک پائین در حالت عادی، حرکت آرام رو به بالا دارد، به گونه ای که زاویه گوشه خارجی چشم، ۲ میلی متر بالاتر از گوشه داخلی است. مکان پلک پایینی نیز تا حدی بستگی به مکان چشم نسبت به لبه حدقه دارد. این مکان می تواند با کشیدن صفحه ای موازی صورت از داخلی ترین برآمدگی قرنیه تعیین شود. هنگامی که به صورت پیکانی دیده می شود، اگر این صفحه از پلک پایینی یا گونه بگذرد، محافظت خوب استخوانی از پلک وجود دارد و این بیماران بیشتر مستعد برگشتگی پلک بعد از جراحی با تزریق بوتاکس هستند. مکان پایینی پلک نیز تا حدی نسبت به یکپارچگی تاندون های میانی یا جانبی گوشه چشم تعیین می شود. سستی تاندون گوشه چشم معمولا با سالخوردگی رخ می دهد. با توجه به حالت سستی ملایم تا متوسط، پلک ها ممکن است مکان و کارکرد عادی را حفظ کنند، به ویژه اگر محافظت استخوانی کافی وجود داشته باشد. با افزایش دستی، پلک به صورت آشکار فرو می افتد و قسمت سفید کره چشم را در زیر کناره قرنیه و صلبیه نشان می دهد، چنین وضعیتی برگشتگی لبه پلک نامیده می شود. بسیاری از بیماران، تاندون گوشه چشم باقیمانده کافی دارند، که سبب می شود مکان پلک از نقطه نظر زیبایی شناختی و کارکردی، قابل قبول باقی بماند، اما یکپارچگی کافی برای اجتناب از شکل گیری وارونگی پلک هنگامی که فشارهای اضافی مانند تزریق بوتاکس یا جراحی ایجاد می شود، ندارند. یکپارچگی پلک پایینی ممکن است با آزمایش های «نیشگون» یا کشیدن بررسی شود. آزمایش با کشیدن پلک به سمت بالا و رها کردن آن برای بازگشتن به مکان اولیه انجام می شود. بازگشت سریع پلک به حالت اول، نرمال در نظر گرفته می شود. واکنش کند و تدریجی، غیرعادی است و نشان دهنده خطر افزاینده برگشتگی پلک یا اشک ریزی به دنبال تزریق بوتاکس می باشد. آزمایش نیشگون گرفتن، تا حدی کمتر از آزمایش تک زدن رایج است، که با نیشگون گرفتن پلک پایینی با انگشت شست و انگشت سبابه و منحرف کردن آن از مرکز، انجام می شود. کمتر از ۶ میلیمتر نرمال در نظر گرفته می شود. اگر کشیدگی پلک بیشتر از ۶ میلی متر بود، باید هنگام انجام اقدامات روی پلک پایینی، احتیاط لازم انجام شود.


در حالی که مکان پلک بالا بسیار متغیر است، مکان پلک پایین کمتر دچار تغییر است. گرد شدن زاویه پلک و یا برگشتن موقتی پلک، می تواند به عنوان نگاه غمگین یا مصنوعی تعبیر گردد، و باید از آن جلوگیری شود. تغییرات بالقوه در مکان پلک پایینی باید پیش از تزریق بوتاکس مورد بحث قرار گیرد.

تاثیر بوتاکس در رفع چین و چروک های پیشانی
زیر پوست پلک، عضله کروی چشمی  قرار دارد. هنگامی که این عضله منقبض می شود، به اجبار پلک را می بندد. عضله کروی چشمی، به اجزای پری تارسال ، دیواره تیغهای  و اوربیتال تقسیم می شود. اجزاء پری تارسال، صفحات تارسال را که استخوان کلاژنی پلک است می پوشاند. در حالی که بخش پری اسپتال، روی دیواره اوربیتال قرار می گیرد، که یک غشاء فیبری است و محتویات اوربیتال را از ساختارهای سطحی جدا می کند. فیبرهای عضله کروی پری تارسال از وجه میانی اش، منقبض می شود تا تاندون میانی گوشه چشم را شکل دهد MCT ۶۶ یک ساختار مستحکم که روی لبه اوربيتال الحاق می شود. در بخش جانبی، فیبرهای کروی پری تارسال از پلکهای بالا و پایین، به یکدیگر می پیوندند تا تاندون جانبی را شکل دهند، ساختار مشابه MCT که میان لبه جانبی اوربیتال الحاق می شود .

 

گر عضله اوربیکولارس پری تارسال غیر فعال باشد، در حالی که بخش پری سپتال عضله امکان انقباض دارد، بخش پری اسپتال عضله می تواند به سمت بالا در مدلی تعیین کننده حرکت کند و مژدها و حاشیه پلک را بر خلاف کره چشم بگرداند، که به عنوان وارونگی پلک نامیده می شود. بزرگ شدن بیش از حد (هایپرتروپی) عضله کروی پری تارسال، خوشه ای شدن پلک های پایینی را ایجاد می کند که هنگام لبخند زدن رخ می دهد. اگر این حالت با بوتاکس درمان شود، تزریق باید در عضله پری تارسال و پریستال بالایی انجام شود. بخش اوربیتال عضله کروی چشم، روی لبه اوربیتال قرار می گیرد و با عضله های قدامی، پروسروس، منقبض کننده ابرو، و چین دهنده ابرو، و عضلات کتاری و پایینی اصلی ترکیب می شود. بخش شقيقهای عضله اوربیکولاریس او کولی اوربیتال چشم، پایین آورنده اولیه ابرو است.
 
 
بوتاکس پیشانی
 

بخش اوربیتال عضله کروی، از نظر اندازه و شکل، به شدت متغیر است، به ویژه در بخش جانبی و پایینی. عضله کروی چشم در شقیقه ای، از گوشه جانبی چشم به سمت گوش به صورت چتری کشیده شده است. در بعضی بیماران، عضله فقط تا بخش خارجی لبه اوربیتال کشیده می شود، در حالی که در بعضی دیگر، تا نزدیک غضروف جلو گوش کشیده می شود. عضله همچنین در بخش بالا و پایین با درجات مختلفی کشیده می شود. توزیع عضله کروی چشم، به این صورت سنجیده می شود که از بیمار می خواهند به زور چشم هایش را ببندد. سپس از لمس دیجیتال برای تعیین اندازه و شکل عضله استفاده می شود. عدم تقارن عضله کروی چشم رایج است، بنابراین عضله باید پیش از تزریق بوتاکس در هر طرف بررسی شود. دوز و الگوی توزیع ماده بوتاکس ، کاملا بستگی به اندازه و شکل عضله کروی چشم دارد. اگرچه راهنمایی های عمومی می تواند انجام شود، مفهوم دوز و الگوی توزیع استاندارد در بوتاکس ، در منطقه پری اوربیتال به کار نمی رود.
 
 چین و چروک های اطراف چشم

بالا برنده اولیه پلک بالا، عضله بالابر پلک بالایی است. این عضله از بخش کوچکتر سه گوش ، لایه های قدامی همراه با پوشش اوربیتال تشکیل می شود و سپس پوشش وتري (آپونوروز) وسیعی شکل می دهد که به دو لایه تقسیم می شود. لایه عقبی از عضله کروی می گذرد و به پوست وارد می شود، و چین های پلک را شکل می دهد. عضله بالابر، به عنوان یک عضله اسکلتی، در صورتی که در معرض بوتاکس قرار گیرد،

مستعد ضعیف شدن است. بالابر دوم پلک بالا، که عضله تارسال بالایی نامیده می شود، معمولا به عنوان عضله مولر شناخته می شود. عضله مولر بین پلک بالایی و ملتحمه قرار دارد و در لبه تارسال بالایی وارد می شود. در تقابل با عضله لواتور، عضله مولر یک عضله صاف آدرنرژیکی عصب رسان است که در تزریق بوتاکس ، به صورت قابل توجه تحت تأثیر قرار نمی گیرد. این تفاوت، همبستگی بالینی مفیدی دارد که انجام یک آدرنالین نوعی در مقابل آن می تواند بعضی از افتادگی ها یا همه آنها را که ممکن است از قرار گرفتن بالا برنده پلک بالایی  سوپریور در معرض بوتاکس ایجاد شود، تصحیح کند.
 

علت چین و چروک های  پنجه کلاغی در اطراف چشم چیست ؟!

 


چین و چروکهایی که از منطقه گوشه چشم جانبی ناشی می شوند، به شکل بادبزن توزیع می شوند و معمولا به آنها چین و چروک های  پنجه کلاغی گفته می شود. ممکن است این خطوط با انقباض عضله کروی چشم اوربیکولاریس اوکولی ایجاد شوند اما شکل پوست و انقباض استخوان گوندل نیز ممکن است در آن نقش داشته باشد. چین و چروک های  پنجه کلاغی طبیعی هستند و ممکن است از اواخر سنین نوجوانی آشکار شوند. چین و چروک های  پنجه کلاغی ، با گذشت زمان عمیق تر و بزرگتر می شوند که نشانه ای از افزایش سن یا خستگی در نظر گرفته می شود.

عواملی که در افزایش برجستگی چین و چروک های  پنجه کلاغی تأثیر دارند شامل پیری زودرس ( جوانسازی پوست )  ، میزان چربی زیرپوستی، سلامت عمومی، سیگار کشیدن، و انقباض طولانی مدت عضله کروی می باشد، که مورد آخر در ماهیگیران، کشاورزان، محافظين، و کسانی که به علل شغلی در معرض نور خورشید هستند دیده می شود. بعضی از بیماران، خطوط عمیقی در هنگام استراحت دارند در حالی که بعضی دیگر فقط با حرکت عضلات صورت خطوط عمیق شان دیده می شود. تمایز بین خطوطی که با انقباض عضله کروی ایجاد می شود و خطوطی که با تأثیر لبخند زدن به عنوان انقباض عضلات گونه که پوست را به منطقه اطراف چشم می کشد ایجاد می شوند، اهمیت زیادی دارد.
 
درمان مورد دوم بدون ریسک افتادگی صورت یا به وجود آمدن ظاهر غیرطبیعی دشوار است، چرا که درمان بیش از حد عضله گونه، بالا رفتن طبیعی و کامل گونه را که هنگام لبخند زدن ایجاد می شود کاهش می دهد.
 
چین و چروک های  پنجه کلاغی


تاثیـــر بوتاکس  اطراف چشـــم

 
 
درک دقیق، بیش از توصیه های درمانی اهمیت زیادی دارد. بعضی بیماران از «خسته به نظر رسیدن» شکایت دارند، هنگامی که نگران از دست دادن حالت پوست، پوست اضافی پلک درماتو شالازی ، افتادگی ابرو ( لیفت ابرو ) ، هاله های تیره زیر چشم ، گودی در ناحیه اشک (پلک میانی پایین زیر البه اوربیتال) ، لايه های چربی اوربیتال متورم، بزرگ شدن عضله کروی چشم (هایپرتروفی)، و یا خطوط عمیق جانبی گوشه چشم هستند.

جوانسازی موضوعی پیچیده است و فقط یکی از نیازهای بشماری را نشان میدهد که می تواند نتیجه رضایت بخش داشته یا نداشته باشد. بهترین داوطلبان تزریق بوتاکس کسانی هستند که خطوط ملایم یا نسبتأ عمیق گوشه خارجی چشم دارند و یا کسانی که هنگام لبخند زدن، لایه ای از عضله کروی پری تارسال شکل می دهند. چند مورد قطعی برای رد تزریق بوتاکس اطراف چشم وجود دارد. در موارد زیر تزریق بوتاکس باید با احتیاط بسیار انجام شود:
 
 

  • بیماران دارای چشم خشک، مانند سندروم چشم خشک یا بیماری های سیستمیک،  که ممکن است سبب خشک چشمی شوند. مانند: سندروم شوگرن و ورم مفاصل روماتیسمی شدید.

 

  • بیماران دارای ضعف عضلانی گراویس  چشمی، یا دیگر شرایطی که ممکن است بر کارکرد عضله ناحیه بیرونی چشم تأثیر بگذارد.

 


  • بیمارانی که چشمشان به دلیل فلج عصبی هفتم قبلی، بیماری تیرویید چشم، یا جراحی پلاستیک پلک، خوب بسته نشود ، شرایطی که به عنوان الگ افتالموس  شناخته می شود

 

 

بیمار قبل از تزریق بوتاکس باید چه مطالبی را بداند ؟!

 

ارزیابی متقاضی تزریق بوتاکس با سوابق جراحی و پزشکی بیمار شروع می شود، و بر توجه ویژه به جراحی پلاستیک پلک ، ابرو، بخش میانی صورت، یا لیفتینگ صورت ، صاف کردن پوست بیرونی ، تزریق ژل و بوتاکس تمرکز دارد. بررسی سابقه جراحی چشمی باید شامل سوالاتی درباره سلامت عمومی چشم باشد، اما به ویژه باید به اشک ریزی، خشک چشمی، و جراحی کراتوپلاستی انگاری برای مثال LASIK توجه شود. شیوع خشک چشمی در بیمارانی که تحت جراحی لازیک بوده اند، بالا است. ضعیف شدن عضلة أوربيكولا ريس او كولي با تزریق بوتاکس ممکن است کارکرد پلک را تا حدی آسیب بزند و علائم خشک چشمی بدتر شود. بالعکس، اگر بیماری که تزریق ژل و بوتاکس بری اوربیتال دریافت کرده، تصمیم بگیرد به فاصله کوتاهی پس از تزریق بوتاکس  ، جراحی لازیک انجام دهد، توصیه می شود دوز ماده استفاده شده را کاشش دشده تا تزریق را تا حدی بیشتر از گوشه خارجی چشم انجام دهد و اگر تزریق های پلک پایین انجام شده است. دوز را کاهش دهد یا حتی این ناحیه را حذف کند. سپس بیمار باید پس از اینکه عمل لازیک انجام شد، دوباره ارزیابی شود. اگر علائم سندروم خشک چشمی وجود ندارد، تزریق اضافی بوتاکس ممکن است  در صورت لزوم در جهت نیازهای زیبایی بیمار انجام شود. سابقه پزشکی باید شامل توجه ویژه به اختلالاتی باشد که می تواند بر چشم ها یا غشا اشک تأثیر بگذارد، مانند: بیماری گریوز، ورم تیروئید هاشیموتو، و بیماری های کلاژن و اسكولار بررسی، با ارزیابی بیمار به صورت شفاهی شروع می شود. ویژگی های صورت بیچاره برای علائم استیگمانای ناشی از پیری ارزیابی می شود؛ شامل کک هک، التهاب پوست ،  چروک پوست ، دستی پوست، افتادگی ابرو ( لیفت ابرو ) و یا پلک  (یا بالا بردن مزمن ابرو برای تصحیح افتادگی پلک یا ابرو)
افتادگی صورت میانی، آرواره، از دست دادن حجم صورت، و چین های دینامیک عمیق در پیشانی، اصراف دهان، و مناطق اطراف چشم. بازبینی  کلی بیمار پیش از تمرکز بر منطقه اطراف چشم با توجه به هدف درمان، ایجاد ظاهر هماهنگ در صورت است، که اهمیت بسیاری دارد.

 

چین و چروک  رفع

بیشتر از خطوط و چین چروک ها ( رفع چین و چروک ها ) در معرض عدم تقارن است. به این ترتیب ، ایجاد سطح بسیار صاف در پوستی دارای چروک های زیاد، ظاهری که کمتر طبیعی به نظر می رسد ایجاد می کند، به صورتی که ظاهر بیمار پیش از انجام این کار بهتر بوده است. 


سپس بیمار از چشم انداز روبرو  بررسی می شود. توجه ویژه به حضور چین چروک ها ( رفع چین و چروک ها )  در حالت استراحت، حد فاصل و مکان آبرو، چروک افقی پیشانی، که ممکن است نشانه بالا بردن مزمن ابرو باشد، میزان پیری زودرس ( جوانسازی پوست )، وجود درماتو شالازی  در پلک بالایی، مکان حاشیه پلک بالایی نسبت به مردمک، و مکان پلک پایین، معطوف می شود. اگر صلبیه سفید بالای ليموس فوقانی یا زیر ليموس تحتانی مشاهده شده است، ارزیابی چشمی بیشتر مورد نیاز است. وجود چروکهای افقی پیشانی، افتادگی ابرو مربوط به گذشته را پوشش نمی دهد.

به این ترتیب، بیمارانی که ابروهایشان را به منظور جلوگیری از آسیب به میدان دید بالایی شان به صورت مداوم بالا برده اند، در صورتی که عضله پیشانی شان ضعیف شود، دیگر قادر به انجام این کار نخواهد بود. بررسی کننده می تواند بیمار دارای افتادگی ابرو ( درمان افتادگی ابرو  ) را با بررسی بیمار هنگامی که عضله پیشانی کاملا ریلکس است، شناسایی کند (به بیمار بگوید که پیشانی اش را ریلکس کند). اگر هنگام ریلکس بودن عضله پیشانی، ابروها مکان پایین تری داشتند، تزریق بوتاکس نباید در پیشانی انجام شود. این بیماران نیاز به جراحی پلک یا ابرو دارند تا مشکلشان را اصلاح کنند.


سپس، از بیمار خواسته می شود به آرامی (نه با فشار) چشم هایش را ببندد تا از همکاری کامل پلکهای بالا و پایین اطمینان حاصل شود. بعضی از بیمارانی که جراحی قبلی، زخم، یا بیماری تیروئید داشته اند ممکن است بتوانند چشم هایشان را با فشار ببندند، اما بسته شدن چشمشان کامل نیست. این ویژگی، آنها را به شدت مستعد خشک چشمی ناشی از بیماری می کند، در صورتی که عضله کرومی چشمی ضعیف شده باشد. سپس به بیمار گفته می شود چشم هایش را با فشار ببندد. این کار امکان ارزیابی عضله پری تارسال کروی چشم را در حالت دینامیکش ایجاد می کند. وجود تورم برجسته در منطقه پری تارسال، نشان دهنده هایپرتروفیک عضله کروی چشم است. این شرایط باید از خوشه ای شدن پلک پایین، که به دلیل به کارگیری بافت گونه در انقباض عضلات کوچک و بزرگ استخوان گونه رخ می دهد؛ مجزا شود. چروک های افقی  ( رفع چین و چروک ها ) در منطقه گوشه خارجی چشم باید در بازبینی قدامی و جانبی ارزیابی شود. بیمار ابتدا در حالت استراحت از هر طرف بررسی  می شود، سپس با بستن آرام چشم، و در نهایت در طول بسته شدن با فشار چشم ارزیابی می شود. مجموعه این کارها به ارزیابی کننده امکان
می دهد تا بین چروک های نسبی پوست   ( رفع چین و چروک ها ) که به دلیل کمبود الاستیسیته ایجاد شده و چروک هایی که با فعالیت عضله کروی چشمی به وجود آمده، تمایز قائل شود سپس، باید از بیمار بخواهند چشم هایش را چندین بار محکم فشار دهد، در حالی که ارزیابی کننده منطقه گوشه خارجی چشم را با نوک انگشت اشاره لمس می کند، تا نقشه از عضله اوربیکولارس چشم به دست آید. عضله اوربیکولاریس چشم، می تواند تا حدی کوچک باشد و محدود به منطقه ای باشد که لبه جانبی حدقه را پوشانده است. و یا از بالا تا منطقه فرونتال، و از پایین تا منطقه بالایی صورت میانی کشیده شود. به دست آوردن نقشه عضله او ربیکولاریس چشم از هر دو طرف، در حالی که توزیع آن می تواند غیر متقارن باشد، اهمیت به سزایی دارد. در نهایت، مکان چشم با توجه به لبه اوربیتال ارزیابی می شود. بیمارانی دارای چشم برجسته به دلیل نزدیک بینی شدید (شرایطی که در آن کره چشم بزرگتر از حالت عادی است )، بیماری های تیرویید چشم، یا حدقه های سطحی، باید با توجه بیشتری درمان شوند، چرا که بیشتر مستعد لگ افتالميا و تغییر در مکان پلک پایینی پس از تزریق بوتاکس می باشند.


اهداف درمانی تزریق بوتاکس در اطراف چشم

 

ممکن است بوتاکس در منطقه اطراف کاسه چشم استفاده شود، تا چین و چروک های دینامیک در منطقه گوشه جانبی چشم را تقلیل دهد؛ عضله یا فشار وارد کننده ابرو را ضعیف کند و به این ترتیب ابروها را بالا ببرد. و چشم ها و عضله بزرگ شده را در پلک پایین درمان کند. در هر بیمار ممکن است برای رسیدن به یک یا چند هدف در این زمینه روش های مطلوبی تعیین شده باشد که مشابه نیستند و می بایستی به طور مستقل مورد توجه قرار گیرند. 

 

بوتاکس مردان
بوتاکس گوشه خارجی چشم

 

هنگام درمان چین و چروک های گوشه خارجی چشم، تزریق کننده باید بین خطوطی که به دلیل فعالیت عضله کروی چشم ایجاد شده، و مواردی که با انقباض عضلات اصلی و فرعی استخوان گونه به وجود آمده (که سبب حرکت رو به بالای گونه به هنگام لبخند زدن می شود)، و مواردی که به دلیل پیری زودرس پوست ( جوانسازی پوست  ) شکل گرفته اند، تمایز قائل شود.


این مسئله می تواند هنگامی که مقدار بسیار کمی از ماده بوتاکس به منطقه تعیین شده تزریق می شود، مفید باشد. وقتی که مقدار بیشتری مورد نیاز است، یک محلول غلیظ تر می تواند سودمند باشد، چرا که حجم کلی تزریق  بوتاکس می تواند به حداقل برسد، و به این ترتیب ریسک انتشار آن به اطراف کاسه چشم کاهش یابد. محلول بوتاکس با همان غلظت می تواند در صورت و گردن استفاده شود. ضروری است رقیق سازی ویژهای برای درمان منطقه اطراف کاسه چشم انجام گیرد. درجه رقیقی استفاده شده به وسیله مولفان این مقاله، میلی لیتر از محلول نمک استریل نگه داشته شده در هر Ut.۱۰ بوتاکس A - ( ۲units / ۰ . ۱ml , KAA ) و ۵ / ۲ میلی لیتر محلول نمک استریل نگه داشته شده در هر ۱۰۰ واحد بوتاکس (۴units ۰ . ۱ml, BB ) A
- می باشد. هر دو مؤلف تزریق های از سرنگ 1 میلی لیتری با سوزن معیار ۳۲-۳۰ ارائه کردند. اغلب لازم  است سوزن ها چندین بار در طول مجموعه ای از تزریق ها تعویض شوند چرا که نوک آنها سریع کند می شود و انجام تزریق را دشوار می سازد، و برای بیمار دردناک تر می شود، و احتمال تحریک و خون مردگی با افزایش فشار برای نفوذ به بافت، بیشتر می شود.

 

 

 


چه دوزی از بوتاکس باید تزریق شود ؟!!

 

چندین مؤلف تلاش کرده اند میزان ایده آل دوز تزریق بوتاکس   را مشخص کنند. بلیتزر و گروهش از ۵ / ۲ واحد تزریق مکان برای ۵-۱۵ واحد در یک طرف استفاده کرده اند که بستگی به توزیع خطوط صورت دارد. آنها از یک روش تزریق EMG برای شناسایی عضله استفاده کردند. فلي?09120438945
exir_shahrak_gharb