درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس

درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس

درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس

 تزریق بوتاکس به عنوان یک روش موثر برای رفع چین و چروک پوست مورد استفاده قرار میگیرد ، اما محققان به این نتیجه رسیده اند که تزریق بوتاکس می تواند در درمان سردرد های مزمن و میگرنی بسیار موثر باشد ؛ امروزه تزریق بوتاکس به عنوان جدیدترین درمان سردرد میگرنی مطرح می باشد و در حال حاضر درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس در بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل مزایای زیادش طرفداران بسیاری در بین بیماران دارد پیدا کرده است ؛ در این مقاله تخصصی اکسیر شهرک غرب  در ادامه به آن خواهیم پرداخت .

انواع سردرد 

سه تا از شایع ترین انواع سردرد ها عبارت اند از :

  1. سردرد تنشی
  2. سردرد میگرنی 
  3. سردرد خوشه ای 

درمان هر کدام از این نوع سردردها با تزریق بوتاکس  توسط پزشکان مختلف گزارش شده اند که به خوبی به بوتاکس  پاسخ داده اند. در شیوه کلینیکی ، مواجه شدن با بیمارانی که سردردشان به نوعی بین این سه نوع کلاسیک از سردرد همپوشانی داشته باشد شایع است.

 درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس

 بیمارانی که باید آنها را برای درمان سردردها به وسیله تزریق بوتاکس  در نظر گرفت، شامل آنهایی هستند که فقدان بهبود از دارو درمانی پیشگیرانه  را نشان داده اند. آنهایی که رویدادهای سخت و غیرقابل تحملی را از ناحیه داروهای پیشگیرانه متحمل می شوند، آنهایی که از داروهای روزانه سر باز می زنند و کسانی که نسبت به درمان میگرن حاد منع استفاده دارند. به علاوه، درمان با تزریق بوتاکس  می تواند به راحتی قابل ترجیح بوده و هزینه ای کمتر و با اثرات جانبی کمتری نسبت به درمان های دیگر داشته باشد؛ و به این ترتیب به عنوان درمان خط اول در نظر گرفته شود. به طور ایده آل توسط فردی ماهر در تفکیک قائل شدن تشخیص سردرد تشخیصی دقیق باید انجام شود.

 ارزیابی بیمار قبل از درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس

پزشکان متخصص نشان داده اند که بار اقتصادی سردرد میگرن به طور برجسته بر روی دوش بیمار و کارفرمایان آنان به شکل روزهای بستری و کاهش بهره وری است. از این رو، از لحاظ بالینی سودمند است که با پزشکان دیگر و شخص ثالث ارتباط برقرار شود تا وضعیت پیش از درمان و سطح واکنش و پاسخ بیمار به درمان، به گونه ای عینی تعیین کیفیت شود. اهداف اندازه گیری هایی که می توانند مستندسازی درمان های سردرد را تسهیل نمایند عبارت هستند از:

  •  ارزیابی کلی و مقیاس درد 
  • ارزیابی کلی پزشک 
  •  تعداد روزهای سردرد یا تجویز داروی داده شده در طول ۳۰ روز گذشته (دفتر يادداشت روزانه)
  •  امتیاز میداس (اثر سردرد بر روی شغل و فعالیتهای زندگی روزمره را اندازه گیری می کند) 
  • شاخص هیت  (اثر سردرد بر روی شغل و فعالیتهای زندگی روزمره را اندازه گیری می کند) 
  • همچنین سودمند خواهد بود که یک تاریخ مبنا را به صورت سیستماتیک انتخاب کنید  و مکان و دوز تزریق ها را به شیوه ای استاندارد شده ثبت کنید 

درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس

 

درمان سردردهای مزمن با تزریق بوتاکس

در حالی که بعضی از بیماران ظرف چند ساعت یا چند روز تجربه خواهند کرد که سردردشان به طور قابل توجهی تسکین پیدا کرده است، اما برای بیماران معمول تر آن است که به گونه ای تدریجی بهبود پیدا نمایند؛ به گونه ای که مقدار ۸۰٪ از بیماران در بعضی از پژوهش ها سطح بالایی از تسکین را پس از چهار تا پنج درمان به دست می آورند. از آنجایی که درمان با تزریق بوتاکس  به طور معمول سردردها را کنترل می کند، اما درمان نمی نماید و از آنجایی که بهبودها به طور معمول افزایشی هستند، بنابراین، مهم است تعیین شود که آیا بیمار ؛  پیش از آغاز دوره درمان ها با تزریق بوتاکس  می تواند از عهده آن بر آید یا نه ؟! در حالی که بعضی از متخصصین پوست در استفاده از تزریق بوتاکس  بسیار ماهر هستند، اما بررسی های پاتوفیزیولوژی سردردها و مدیریت کردن تجویز داروی سردرد دیگر باید به طور معمول بر عهده پزشک اصلی بیمار یا نورولوژیست گذاشته شود.

این بخش از کار معقول است، چرا که مهارت فنی متخصصین پوست در استفاده از تزریق بوتاکس  است و آنها آموزش محدودی در خصوص بررسی و تشخیص تفکیکی سردرد دارند.

 مقدار دوز تزریق بوتاکس  ، مکان های تزریق بوتاکس  ، و تکرار درمان ، همگی برای یک بیمار خاص تطبیق داده می شوند و در همان حال در درون پارامترهای خاص عموما پذیرفته شده ای باقی می مانند. در کل، بیمار تشویق می شود تا برنامه جدید داروها برای میگرن را ادامه دهد (برای مثال، استامینوفن، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، و تریپان ها) تا آن که ممکن بشود با پدیدار شدن اثرات درمان با  بوتاکس  آنها را کاهش داد. همچنین بیماران تشویق می شوند تا عواملی را شناسایی کنند و تا حد امکان از آنها پرهیز نمایند که سردردهای آنها را آغاز می کند (برای مثال استعمال دخانیات، سر و صدا و بعضی از غذاهای خاص)

 درمان سردردهای مزمن با تزریق بوتاکس

 شیوه های درمانی تزریق بوتاکس برای درمان سردردهای میگرنی

اغلب موثرترین راه برای استفاده از بوتاکس  وجود بیماری و شناسایی منطقه هایی است که درد از انجا اغاز می شود و پخش می گردد این کار با داشتن فرد بیماری کامل می شود که بتوان با انگشت ، نقطه حداکثر ناخوشی را مشخص کرد (بدون این دستورالعمل، بیماران ممکن است با چندین انگشت به منطقه ای کلی از ناراحتی اشاره کنند). آنگاه هر کدام از این منطقه های شناسایی شده توسط بیمار، مورد تزریق بوتاکس  قرار می گیرد (معمولا با مقادیری بین ۴ و ۱۲ واحد از بوتاکس   در هر منطقه تزریق و فاصله ۱ تا ۳/۵ سانتیمتر از هم ).

  این شیوه درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس یعنی «به دنبال درد رفتن» گاهی می تواند نتایجی رضایت بخش را با استفاده از مقادیر نسبتا کم ازبوتاکس  به وجود آورد. در مواردی که هزینه بوتاکس  مانعی نباشد، تزریق در پیکربندی های سر افرد می تواند اثربخش تر از یک شیوه صرف «به دنبال درد رفتن» باشد، این را با تزریق کردن مقادیر بیشتر بوتاکس در مناطق خاص مشکل دار می توان بهبود بخشید.

درمان سردرد

گهگاه ، بیماران مناطقی از دچار شدگی را بر روی پوست سر مشخص می کنند که در آنجا رشته های عضلانی اندکی برای تزریق بوتاکس  وجود دارند. این مناطق و همچنین مناطق عضلانی تر، به طور معمول به تزریق بوتاکس پاسخ می دهند و این امر مؤید این اظهار است که مزایای درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس  ، حداقل تا اندازهای ناشی از مکانیزم هایی غیر از آرام بخشی مستقیم عضله است.

در مناطقی که از لحاظ آرایشی مهم هستند (برای مثال: صورت و پیشانی)، لازم است تا تزریق به صورتی متقارن انجام شود، به صورتی که آرام بخشی عضله در هر دو سمت صورت و پیشانی برابر باشد و تقارن چهره ای حفظ گردد. دلیل دیگر برای حفظ تقارن (حتی در مناطق غیر آرایشی نظیر عضلات آهیانه یا پشت گردن ) آن است تا این احتمال کاهش پیدا نماید، پس از آنکه دردناک ترین مناطق اصلی ناراحتی مورد درمان قرار گرفتند، این ناراحتی در سمت کنترالترال آشکار می شود. به بیان کوتاه، در مورد مناطق غیر آرایشی ذکر شده است که گاهی کافیست تا سمت بدون نشانه بیماری را تنها با ۵۰٪ از دوز استفاده شده در سمت نشانه بیماری، مورد عمل قرار داد. برای مثال، اگر بیمار ذکر کند که میگرن به طور معمول در منطقه آهیانه چپ آغاز می شود، آنگاه درمان مفید می تواند چهار دوز از ۸ واحد  تزریق بوتاکس در سمت چپ عضله آهیانه ای و چهار دوز از ۴ واحد از  تزریق بوتاکس در عضله آهیانه ای راست باشد.

 هنگامی که سردرد تنشی مؤلفه اصلی مشکل باشد، آنگاه یک بیمار ممکن است ناراحتی را در هر یک از دو سمت ماهیچه جوشی احساس نماید. در چنین مواردی، هر دو ماهیچه جوشی با سه تا پنج دوز ۸ تا ۱۲ واحدی ازبوتاکس  با استفاده از سرنگ ۳۰ واحدی و سوزن ۱ اینچی (۵ / ۲ سانتیمتری) مورد تزریق قرار می گیرد.

همانند تزریق های دیگر برای  سردرد، توصیه شده است که بیمار با نشان دادن مکان های دقیق ناراحتی، کمک و مشارکت نماید. هنگامی که تزریق بوتاکس به  ماهیچه های ماستر انجام شد، می تواند سودمند باشد که همچنین با سه تا چهار دوز ۴ تا ۱۲ واحدی در هر سمت، به ماهیچه های گیجگاهی- آهیانهای تزریق شود.

اگر دچار شدگی در ماهیچه ماستر وجود داشته باشد، آنگاه از معاینه و لمس دستی ماهیچه (در بخش خلفی دهان، بعد از دندان های آسیاب پایینی) استفاده می شود. 

اگر ماهیچه پتریگوئید نازک باشد، سردرد و یا ناراحتی عضله ماستر را می توان با تزریق کردن ۵ تا ۱۰ واحد بوتاکس  در هر سمت از ماهیچه بالی درونی بهبود بخشید.

 درمان سردرد

 

درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس

طول درمان  سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس

افراد تحت درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس ، ممکن است ۲-۳ هفته پس از اولین مداوا برای ارزیابی نتایج دعوت شوند. درمان های اضافی با تزریق بوتاکس  به طور کلی در فاصله های زمانی ۶ تا ۱۰ هفته ای صورت می گیرد که این امر به نیازهای بیمار بستگی دارد. بیماران (نه بندرت) برای تزریق های بیشتر  بوتاکس باز می گردند، در حالی که عضلات مورد تزریق، همچنان از درمان قبلی بسیار شل هستند. این امر منجر به اعتقاد بیشتر برای این نظریه میشود که تزریق های  بوتاکس با مکانیزمی غیر از - یا علاوه بر شل کردن عضلات مانع از درد می شود.

اکنون نسبت به گذشته نگرانی کمتری از احتمال ایجاد آنتی بادی ها در برابر تزریق بوتاکس  در زمانی وجود دارد که بیماران مكررأ مورد درمان قرار بگیرند (شاید بیش از هر ۸ هفته) و ایا دوزهای بالا (برای نمونه، بیش از ۱۰۰ واحد در درمان دریافت کنند.

 در مطالعه ای که روی بیماران  تحت درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس  انجام شد 80 درصد بیماران تزریق بوتاکس، کاهش شدت سردرد یا تعداد حملات سردرد و یا هر دو مورد را گزارش کرده اند.حدود 60% بیماران تزریق بوتاکس به درمان سردرد یا بوتاکس را عالی گزارش کرده اند، بطوریکه حملات سردرد میگرن کاملا از بین رفته است، در حدود 19,5% بیماران کمی بهتر شده است و 20 درصد تغییری در شدت و تعداد حملات سردرد گزارش نکرده اند. 

طول  درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس حدود ۴ ماه (حداقل ۳ ماه و حداکثر ۶ ماه) است و بعد از این مدت بایدتزریق بوتاکس مجدد انجام شود ولی گفته شده که با تکرارا تزریق ها، طول این مدت بیشترشده و در بعضی مواردبعد از 5 بار تزریق بوتاکس عضلات آتروفی شده و نیاز به تزریق بوتاکس مجدد از بین میرود.

 

درمان سردردهای میگرنی با تزریق بوتاکس

021-88361343
09120438945
exir_shahrak_gharb