آیا من به طب سوزنی احتیاج دارم ؟! | روش های تشخیص

سوالی که گاهاْ قبل از انجام طب سوزنی پرسیده میشود این است که آیا من به طب سوزنی احتیاج دارم ؟! پاسخ پزشکان متخصص طب سوزنی اکسیر شهرک غرب این است که ۴ روش تشخیص برای انجام طب سوزنی  وجود دارد که ؛ چهار روش تشخیصی در طب سوزنی عبارتند از :

  1.  مشاهده
  2.  گوش کردن و بوییدن 
  3. گرفتن نبض
  4. گرفتن شرح حال

تشخیص اول برای انجام طب سوزنی ؛ مشاهده

یک پزشک خوب و دقیق با مشاهده شواهد و علایمی مثل سفتی پوست و بافت زیر آن، لاغر شدن عضلات می تواند به سرعت نتیجه گیری کند که در اعضای زانگ فوی بیمار ضعفی وجود دارد.  ( توضیح :: اعضای زانگ فو یا  ارگانهای زانگ و فو نامهایی برای ارگانهای داخلی بدن میباشند که به تعداد 6 ارگان zang  با نامهای قلب – کبد- طحال – ریه – کلیه و غشا خارجی قلب  است که عملکرد فیزیولوژیکی اصلی آنها کنترل و ذخیره اساسی انرژی حیاتی چی Qi و خون و مایع بدن میباشد .)   از سوی دیگر، قدرت عضلات و تاندون ها نشانه خوبی است که بیانگر خوب بودن کار کبد می باشد. یک بدن لاغر با شانه های باریک نشان دهنده ضعف ریه می باشد در حالی که وجود یک اسکلت استخوانی مستحکم نشان دهنده قدرت خوب کلیه ها می باشد.
قرمز بودن چشمها عموما نشان دهنده وجود باد گرما در کبد می باشد. ترشح غلیظ و زرد رنگ از بینی نشان دهنده باد گرما در ریه است در حالی که ترشح رقيق و شفاف از بینی نشان دهنده وجود  سرما در ربه می باشد.

طب سوزنی

در طب سنتی چین (TCM) مشاهده زبان بیمار نقش بسیار مهمی در تشخیص بیماری دارد. در هنگام معاینه زبان برای تشخیص بیماری باید تفاوتی بین بدنه زبان و پوشش آن قائل شویم. ظاهر بدنه زبان به ما این اجازه را می دهد که از داخل بدن بیمار و نیز در مورد یین (YIN) و قدرت بیمار اطلاعاتی را به دست بیاوریم. پوشش زبان اطلاعاتی درباره عدم تعادل متابولیسم سوخت و ساز مایعات بدن در اختیار ما قرار می دهد.
زبانی که به رنگ قرمز روشن باشد یک زبان سالم و طبیعی بوده و نشانه ای از سلامت و تعادل خوب فرد می باشد. اگر قرمزی زبان تشدید شده باشد نشانه دینامیک افزایش یافته فرآیند انرژتیک داخلی بدن می باشد که بیانگر افزایش حرارت است. اگر قرمزی زبان خیلی شدید باشد و به رنگ زرشکی با رنگ خون شود بیانگر اختلال در مایعات بدن، کاهش یین (YIN) به خاطر افزایش فعالیت و تشدید شدن حرارت به سمت آتش می باشد، تغییر رنگ زبان به سمت کبودی با بنفش نشان دهنده انسد اد ، احتقان، رکود و با سرما می باشد.


یک زبان نرم، متورم و وجود جای دندان در اطراف آن بیانگر کاهش چی (QI) می باشد. به علاوه، یک زبان باد کرده و متورم نشان دهنده تجمع خلط در بدن می باشد. زبانی که ظاهر خشن، سفت و به شکل چرم داشته باشد از یک سو بیانگر از دست دادن مایعات بدن می باشد و از سوی دیگر نشان دهنده احتقان در جریان انرژی بدن است. وجود ترک و شیار بر روی زبان بیانگر بروز  صدماتی است که بر اثر افزایش فعالیت یانگ (YANG) و با حرارت به یین (YIN)  وارد شده است.

طب سوزنی

یک زبان سالم و طبیعی دارای پوششی نازک و شفاف می باشد. هنگامی که پوشش زبان افزایش یافته و ضخیم شود نشان دهنده ناکافی بودن متابولیسم مایعات بدن در معده می باشد. افزایش رنگ پوشش زبان بیانگر عدم کفایت در انتقال و جابجایی مایعات بدن می باشد که منجر به رطوبت بدن می شود. زبان کمرنگ و روشن نشان دهنده کم خونی بوده و نیز بیانگر کاهش فرآیند دینامیک بدن و سرما می باشد. زبانی که دارای پوشش سفید و ضخیم باشد نشان دهنده وجود رطوبت و سرما در بدن است. هر چه اثر حرارت در بدن بیشتر باشد تغییر رنگ زبان به سمت زردی بیشتر خواهد بود. همچنین افزایش خشکی بدن همراه با اثرات حرارت زیاد بدن می باشد.
پزشک از طریق زبان می تواند تشخیص اول برای انجام طب سنتی چین یعنی مشاهده را انجام بدهد ؛ که آیا مشکل بیمار مربوط به سرما با گرما است و اینکه آیا مشکل او از خارج بدن وارد شده با داخلی است.

تشخیص دوم برای انجام طب سوزنی ؛ گوش کردن و بوییدن


پزشک با شنیدن صدای بیمار می تواند به نکاتی پی ببرد. اگر بیمار با صدای بلند و قوی صحبت کنند نشان دهنده افزایش انرژی اوست در حالی که صحبت کردن با صدای آرام و آهسته بیانگر کم شدن انرژی است. عرق بدن همراه با بوی تند می تواند نشانه ای از صدمه دیدن بدن بر اثر رطوبت، حرارت با باد باشد. بوی بد و زننده دهان بیانگر وجود حرارت در معده می باشد.

انجام طب سوزنی در تهران

تشخیص سوم برای انجام طب سوزنی ؛ گرفتن نبض

گرفتن نبض پزشک متخصص طب سنتی چین می تواند با گرفتن نبض بیمار از مشکلات داخلی بدن او اطلاعات زیادی پیدا کند. برای مثال اگر نبض بیمار کند و آهسته بزند (کمتر از چهار نبض در هر بار نفس کشیدن در بالغين) نشان دهنده وجود سرما در بدن بیمار می باشد در حالی که اگر نبض تند برند (بیشتر از پنج نبض در هر بار نفس کشیدن بالغين) بیانگر وجود حرارت زیاد در بدن بیمار می باشد.

تشخیص چهارم برای انجام طب سوزنی ؛ گرفتن شرح حال بیمار

گرفتن شرح حال بیمار اگر بیمار اظهار کند که از سرما خوشش نمی آید بیانگر وجود صدمات بیماری زای خارجی سرما یا باد حرارت می باشد. با این حال، وجود یک لرز عمومی در بدن و احساس سرد بودن می تواند نشان دهنده کمبود انرژی یانگ باشد.


عرق ریزش فراوان نشان دهنده آن است که کاهش انرژی در قسمت خارجی بدن و با آنکه افزایش حرکت داخلی حرارت در عفونت ها باعث اختلال در کنترل مایعات بدن و در نتیجه بروز عرق ریزش شده است. با این حال، تعریق اگر در هنگام خواب صورت گیرد نشان دهنده آن است که یین (YIN) مورد حمله واقع شده است که باعث ضعف داخلی بدن می شود
مهمترین عاملی که در موارد وجود درد باید به آن توجه نمود محل بروز درد می باشد که نشان دهنده آن است که چه کانالی دچار گرفتاری شده است. همچنین نوع درد نیز می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد، دردی که با فشار وارد آوردن بر آن بدتر می شود نشان دهنده انسداد چی (QI) می باشد اما دردی که با فشار آوردن بر آن، بهبود می یابد بیانگر کمبود چی (QI) می باشد. دردهای موضعی و پایدار (مثلا در اطراف مفاصل) بیانگر وجود عامل بیماری زای خارجی رطوبت می باشد در حالی که دردهایی که سریعا میزان آن تغییر نموده و از محلی به محل دیگر بدن حرکت می کنند نشان دهنده صدماتی است که بر اثر باد ایجاد شده اند.

يبوست نشانه قابل اطمینانی است که بیان می کند که چی (QI) معده (انرژی فعال و پایین رونده معده ) بطور مناسب قادر به انجام وظیفه خود نمی باشد. با این وجود، يبوست اغلب همراه با علایم حرارت در بدن می باشد. از سوی دیگر، اسهال نشانه آن است که چی (QI) طحال (انرژی فعال طحال قادر به انجام وظیفه بالارونده خود نیست.


افزایش ادرار شفاف نشان دهنده آن است که صدمه ای بخاطر سرما به بدن وارد شده است. کاهش مقدار ادرار و پر رنگ شدن آن بیانگر صدماتی است که بر اثر حرارت ایجاد شده است تشنگی زیاد نشان دهنده حرارت زیاد می باشد در حالی که فقدان تشنگی بیانگر وجود صدمات بر اثر سرما با افزایش رطوبت می باشد.
بی خوابی نشانه ای است که تقریبا همیشه دلالت بر وجود اختلالی در قلب دارد. میل زیاد به خوابیدن همراه با ضعف و رخوت نشانه کاهش زیاد انرژی و با افزایش رطوبت بدن می باشد.

 طب سوزنی در تهران09120438945
exir_shahrak_gharb