اصول ضد عفونی کردن

 استریل کردن چیست ؟!

سِتَروَن کردن یا استریل کردن  (به انگلیسی: sterilization) فرایندی است که میکروارگانیسمها و عوامل انتقال دهنده آن‌ها از جمله قارچ، باکتری٬هاگ باکتری و ویروس را از سطح اجسام از بین می‌برد. فراینداستریل کردن بسته به جنس تجهیزات نیازمند به استریلیزاسیون شامل روش‌های گرمایی‌خشک (فوور) ، گرمایی‌مرطوب (اتوکلاو) ، شیمیایی، رادیواکتیو (پرتوگاما) و فیلتراسیون می‌شوند. استریل یا سترون به معنی کاملاً عاری از باکتری یا قارچ یا ویروس یا دیگر میکروارگانیسم های بیماری‌زا و غیربیماری‌زا (در مورد اشیای بی‌جان) است. هدف از استریل کردن جلوگیری از انتقال عفونت است.

تعریف استریلیزاسیون در پزشکی با محیط و مواد غذایی متفاوت است. ضریب SAL سطح اطمینان استریل بودن را نشان می‌دهد. در علم پزشکی شکی {displaystyle {SAL.}10^{-6}}{displaystyle {SAL.}10^{-6}}  یعنی از ۱۰۰۰۰۰۰ ذره موجود در بسته استریل اگر یک میکروارگانیسم زنده وجود داشته باشد، آن استریل محسوب می‌گردد. در مواد غذایی و محیط این عدد بیشتر است. ( منبع ویکی پدیا )

 ضدعفونی نمودن دست ها          

                                                                  

محلول های ضد عفونی کردن دستها قبل از هر عمل جراحی باید به کار برد. دو نوع ماده ای که بیش از همه مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از :

 

  1. (متشکل از کلرهگزیدین چهار درصد دریک ماده زمینه ای گندزدا)
  2.  بتادین

این مواد را می توان در محفظه های استاندارد مخصوص به دیوار متصل ساخت.

روش برای استریل کردن

 شناسایی اصول ضد عفونی کردن وسائل

استریلیزاسیون و ضد عفونی کردن:منظوراز استریل کردن از بین بردن کلیه ارگانیسم های زنده است بر خلاف باور عموم یک ماده یا شی ء فقط می تواند استریل یا غیر استریل باشد و حالت بینابین مثل نیمه استریل وجود ندارد اما منظور از ضد عفونی کردن یا گندزدایی کاهش دادتعداد میکروارگانیسم های بیماران زا بدون دستیابی به حد استریل شدن است.

روش برای استریل کردن

روش های  استریل کردن

معمولا چهار روش برای استریل کردن یا ضد عفونی کردن وجوددارد.

1.محلولهایی ضد عفونی کننده

2.جوشاندن

3.کوره های داغ

4.اتوکلاو

ضد عفونی کردن

 

 09120438945
exir_shahrak_gharb