انواع پوست و ویژگی آنها را در اینجا بخوانید !!

انواع پوست و ویژگی آنها را در اینجا بخوانید !!

 انواع پوست 

 

درعلم اولین قدم برای ارزیابی هرفرد شناخت نوع پوست می باشد که با اظهارات خودفرد نگاه مستقیم ولمس قابل تشخیص می باشد .و این مهمترین گام قبل از شروع مراحل درمانی پاکسازی و جوانسازی پوست است ؛  بهترین زمان برای تشخیص پوست یک ساعت بعد از استحمام می باشد.

انواع پوست عبارتند از:

 1. پوست خشک
 2. پوست چرب
 3. پوست مختلط
 4. پوست نرمال

تمام این گروه از پوست ها ممکن است حساس نیز باشند.

 

۱) پوست خشک و ویژگی آن

همانطورکه می دانیم اپیدرم فاقد عروق خونی بوده و تغذیه آن از طریق انتشارواز لایه زیرین (درم)صورت می گیرد.آب نیزاز همین طریق به لایه های اپیدرم و خارجی ترین لایه آن یعنی لایه شاخی می رسدکه به آن می گویند.

درحالت عادی 30 الی 40 درصد وزن لایه شاخی را آب تشکیل می دهد . همواره مقداری آب نیز به طورطبیعی ازلایه شاخی تبخیر می شود که به آن می گویند.اگربه هر دلیلی میزان کاهش یا میزان افزایش یابد و میزان آب درلایه شاخی به زیر 10% برسد به آن پوست خشک اطلاق می گردد.

عوامل ایجاد خشکی پوست به دودسته داخلی و خارجی تقسیم می شوندکه روی یا اثر می گذارند.

الف- عوامل خارجی

 1. خشکی هوا ــــــ نتیجه ــــــــ    افزایش – خشکی پوست
 2. شوینده ها و مصرف بیش از حد آنها  ــــــ نتیجه ــــــــ   ازبین بردن چربی لایه شاخی –فضای متخلخل درلایه شاخص –افزایش  خشکی پوست
 3. کولرهای گازی ــــــ نتیجه ــــــــ    افزایش خشکی پوست
 4. آفتاب افزایش سرعت تقسیم لایه بازال لایه شاخی ضخیم (به میزان کافی چربی درلابه لای آن نگرفته و عملکرد محافظتی دربرابر تبخیر رابه درستی انجام نمی دهد)  افزایش خشکی پوست
 5. آب- برخلاف تصور.آب به تنهایی باعث خشک شدن پوست می شود. ورودآب به خارجی ترین ردیف سلولهای شاخی تورم و ایجاد ترک ریزدرلایه شاخی بعداز قطع تماس باآب ولرم رفع ولی ترک باقی می ماند ــــــ نتیجه ــــــــ    افزایش خشکی پوست آب گرم علاوه برمکانیسم فوق با شستن چربیهای لایه شاخی به خشکی پوست سرعت بیشتری می دهد بنابراین بخوردادن مکررپوست باعث افزایش خشکی پوست می شود.

ب- عوامل داخلی

 1. کم مصرف کردن آب
 2. اسهال مزمن-کاهش      -خشکی پوست
 3. استرس های طولانی و مصرف دخانیات –انقباض عروق سطح پوست –کاهش - خشکی
 4. ارث  
 5. پوست نازک و شکننده ـــــ نتیجه ــــــــ افزایش  خشکی پوست
 6. افزایش سن-کاهش ضخامت پوست –افزایش  خشکی پوست
 7. برخی بیماریها:دراماتیک .پوسوزیازیس-پرکاری تیروئیدو.....

 

انواع پوست ها

علایم خشکی پوست (درنگاه)

رنگ مات.خاکستری.کدروهیچ برقی ندارد

ترک و شیار

چین و چروک بیشتر ( درمان چین و چروک ها  )

سن ظاهری افراد بیشتر به نظر می رسد

منافذ پوست باز نیستند

احتمال قرمزی و التهاب و کومدون

علایم خشکی پوست (درلمس)

زبرو خشن

اصطحکاک زیاد همراه با پستی و بلندی

 

علایم خشکی پوست (درنگاه مسلح)

لوپ –نقاط برافروخته و خونریزی دهنده (کوپروز)

لامپ وود-پوست به رنگ بنفش که رنگ یا تکه تکه های سفید(درمواردشدید)

 در پوست خیلی خشک علایمی چون سوزش و خارش پوست دیده می شود.

 

نحوه مراقبت از پوست خشک

 

مصرف شوینده ها و صابون باید محدودشود و دفعات استفاده باید کاهش یابد.

ترجیحا از صابونهای چرب مثل گلیسرینه یا صابونهای کرو دار باید استفاده نمود

چون محیط قلیایی برای پوستهای خشک بسیار مضراست.جایگزین کردن شوینده های اسیدی بجای صابونهای معمولی مناسب تر است.بهتر است به جای استفاده از شوینده ها از پاک کننده های مناسبتر مانند شیرپاک کن و کرم های پاک کننده استفاده نمود.

هرچه خشکی پوست بیشتر شیرپاک کن مصرفی باید چرب ترباشد . درمورد پوست خشک بقایای شیرپاک کن ویا کرم های پاک کننده را می توان باآب ولرم از تونرهای مخصوص پوست خشک نیز استفاده نمود که حاوی الکل و کم و مواد مرطوب کننده بیشتر است.

پوستهای خشک نیاز به استفاده از کرم های مرطوب کننده با چربی لازم می باشند که به صورت کرمهای شب و روز تجویز می شوند.

ضد آفتاب پوستهای خشک باید حاوی مقادیر متناسبی چربی باشند (مثل ضد آفتاب اوناگرین ) تا به راحتی روی پوست پخش شوند . در صورت کم بودن چربی. ضد آفتاب بخوبی روی پوست پخش نمی شودو باید از یک کرم مرطوب کننده درزیرکرم ضد آفتاب استفاده کرد.

اسکراب در پوست های خشک باید محدود شود بجز در مواردی که لایه شاخی ضخیم است.( مثلاپوست خشکی که در اثر آفتاب ضخیم شده است ) استفاده ازمواد لایه بردار نیز در پوست های خشک با محدودیت بسیار همراه است وجز در مواردی که لایه شاخص ضخیم می باشدتوصیه نمی شود. استفاده از مرطوب کننده دراین قبیل پوستها بعد از لایه برداری الزامی است.

بخوردادن پوست باعث خشک شدن پوست می شود.پس بخور باید محدود شود.امادر مراحل مراقبت های سالنی چون بعداز بخورکارهایی مثل هیدرودرمی و استفاده از مواد رطوبت رسان انجام می شود می توان زمان بخور را کاهش داد. ( درمان چین و چروک ها  )

ماساژ در پوستهای خشک چون باعث افزایش گردش خون می شودمفید است و بهتر است با کرم های ماساژ با چربی بالا انجام شود.

درپوستهای خشک باید از ماسکهای هیدراتانت  (آبرسان ) استفاده کرد. ( آبرسانی و هیدرودمی پوست )

درافراد با پوست خشک مواد آرایشی با پایه چربی (کرم پودرحاوی چربی بالا)

توصیه می شود و مواد آرایشی با پایه پودر (پنکیک )وبا پایه آب توصیه نمی شود.

عمده مراقبتهای پوست خشک هم باید شامل هایدرودرمی و آبرسانی باشد که در مباحث بعدی توضیح خواهیم داد.

 

انواع پوست ها چرب

۲) پوست چرب و ویژگی آن

 

علت چرب بودن پوست افزایش فعالیت غدد سباسه و ترشح بیش از حد سبوم بر روی پوست است.همانطوری که می دانیم ترشح سبوم بعلت تحریک هورمون های جنسی صورت می گیرد.بنابراین بعد از سن بلوغ پوست چرب می شود.میزان تاثیر پذیری غدد سباسه ازهورمونهای کاملا ارثی است.بنابراین بطور خلاصه می توان گفت که پوست چرب می تواند ارثی باشد. اما معمولا با افزایش سن از میزان ترشح سبوم کاسته می شود بطوریکه پوستی که دردوران بلوغ کاملا چرب بوده بعدا می تواند به پوست نرمال و یا حتی خشک تبدیل شود تغذیه تاثیری برافزایش ترشح غدد سباسه ندارد.اما تا حدی می توان فعالیتهای فیزیکی را موثر دانست پس چرب بودن پوست دارای علل داخلی است.

بهترین زمان تشخیص پوست چرب یک ساعت بعد از استحمام می باشد که با لمس پیشانی و بینی  چربی را می توان احساس کرد. پاکسازی و جوانسازی پوست

علایم پوست چرب (درنگاه)

منافذ باز

معمولا ضخیم تر از بقیه انواع پوست

ترک وشیار ندارد

چین و چروک کمتری دارد

سن ظاهری کمتر یا برابر سن واقعی است

علایم پوست چرب (درلمس)

براق

نرم و چربی

 

در نگاه مسلح –لامپ وود-پوست چرب رازرد رنگ.آکنه ها را صورتی لک ها را قهوه ای و لایه شاخص شده اگر وجود داشته باشد به رنگ سفید پوست چرب آسیب دیده صبح ها براق و بعد شستشو پوست کشیده شده قرمز و سورش دار می باشد.

پوست چرب با عارضه  جوش داشته و منافذ باز می باشد. در  پوست چرب با عارضه را فقط آکنه دار درنظر می گیریم که باید به پزشک ارجاع داده شود ولی منافذ باز را ما می توانیم مراقبت نماییم.

پوست چرب بدون عارضه .آکنه یا جوش نداشته واول صبح خوب می باشدولی 1 الی 2 ساعت بعد دچار آلودگی می گردد.

 

انواع پوست ها ی معمولی

نحوه مراقبت از پوست چرب ساده

پوست چرب را می توان با استفاده از شوینده هایی با قدرت پاک کنندگی تمیز نمود.

بنابراین استفاده از صابونهایی با   اسیدی یا خنثی استفاده نمود.

در پوست چرب نیز می توان از شیرپاک کن استفاده کرد.شیرپاک کن های پوست چرب دارای چربی کمتری هستند اما توصیه می شودحتما بعد از استفاده از شیر پاک کن از تونرهای (لوسیون ) مخصوص پوست چرب که حاوی الکل بیشتری هستند و یا مواد قابض استفاده کرد.

معمولا پوستهای چرب نیازی به استفاده از مرطوب کننده ندارند اما گاهی بعلت صرف بیش ازحد شوینده ها و یا برداشت چربی از سطح پوست و پاکسازی های مداوم به یک مرطوب کننده نیاز خواهد بود.این مرطوب کننده ها باید حاوی آبرسان (هومکتانت) بیشتر و چربی کمتر باشد.

ضد آفتاب های کاربردی باید چربی کم و ترجیحا بدون چربی  باشند.

استفاده از ضد آفتاب های چرب روی پوست چرب باعث احساس سنگینی پوست .عرق کردن . ایجاد کومدون و آکنه می شود.بعلت ضخیم بودن پوستهای چرب مصرف لایه بردارهای مکانیکی (اسکراپ)و شیمیایی (اسیدها و مواد کراتولتیک) توصیه می شود. ( درمان چین و چروک ها  )

ماسک های مناسب پوست چرب عمدتا از ماسکهای جاذب چربی (ماسک خاک رس) می باشند که چربی اضافه رااز سطح پوست برمی دارد.در پوست چرب ساده بخور محدودیتی نداردو می توان بخوردادن راتا نرم شدن کامل سلولهای لایه شاخی انجام دادو بدنبال آن از اسکراپ استفاده کرد.

مواد آرایشی مناسب پوست چرب اکثرا موادی بر پایه پودری می باشند.مواد آرایشی پودری دردو نوع فشرده (پنکیک )و غیره فشرده دربازار یافت می شوند که انواع غیر فشرده آن بعلت قدرت بیشتر در جذب چربی مناسب تر هستند . بعلاوه اینکه پودرها باعث مات تر شدن ظاهر براق پوست می شوند واز این نظیر نیز مفید هستند.

۳) پوست مختلط و ویژگی آن

پوست مختلط پوستی است که در ناحیه پیشانی و بینی و چانه . پوست چرب وجود دارد ودرناحیه گونه ها پوست خشک  دیده می شود.جالب است بدانید که اکثر افراد دارای پوست مختلط می باشند اما اختلاط چربی و رطوبت ناحیه چرب و خشک گاهی کمتر و گاهی نیز زیاد است.

بعنوان مثال در پوست این افراد می توان کومدونها و منافذ پوست را در ناحیه  مشاهده نمود ودر لمس نیز این قسمت کاملا چرب است. اما درناحیه گونه ها پوست می تواند زبر و یا حتی قرمز و پوسته باشد.

بهترین زمان تشخیص پوست مختلط نیز یک ساعت بعد استحمام است که در لمس پیشانی ویا بینی چربی احساس می شود اما در ناحیه گونه احساس کشیدگی روی گونه ها برطرف می شوداما چربی پوست درناحیه بیشتر خواهد شد.

نحوه مراقبت از پوست مختلط

نحوه مراقبت هم باید مختلط باشد . به عنوان مثال در گونه ها استفاده از مرطوب کننده الزامی است و یا در ناحیه    باید پاکسازی بیشتر صورت پذیرد. به این افراد توصیه می شود که از ضد آفتاب بدون چربی استفاده نمایند اما حتما در ناحیه گونه ها قبل از ضد آفتاب باید به حد کافی از مرطوب کننده استفاده نمود.

 

انواع پوست ها مختلط

۴) پوست نرمال و ویژگی آن

نه خشک است ونه چرب ودر حقیقت حد فاصل کم شدن چربی و خشک نبودن پوست را گویند که باید با معاینه دقیق آن را ثابت نمود.

علایم پوست نرمال (درنگاه)

رنگ شفاف

منافذ طبیعی هستند

التهاب و پوسته ریزی ندارد

ترک وشیار ندارد

کومدون وآکنه ندارد

در لمس لطیف است و هنگام لمس چربی پوست متعادل است.

بهترین زمان تشخیص پوست نرمال یک ساعت بعد استحمام است کهدر لمس پیشانی و بینی چرب نیست و احساس کشیدگی روی گونه ها نیز وجود نداردوتا چند ساعت بعد میزان مناسب چربی روی پیشانی و یا بینی حس می شود.

نگاه مسلح – لامپ وود-پوست نرمال به رنگ آبی روشن

 

نحوه مراقبت از پوست

نحوه مراقبت از پوست نرمال

درمراقبت از پوست نرمال همیشه باید این را مد نظر داشت که با دست کاری های بی مورد و استفاده از شوینده های قوی و نامناسب پوست را خشک نکنیم .از ضد آفتاب مناسب استفاده نماییم ودر صورت لزوم مثلا درزمستانها با استفاده از یک مرطوب کننده مانع خشک شدن پوست شویم.

پوست شکننده یا حساس

تمام پوستهای گفته شده ممکن است حساس باشند . اینها به هر عامل خارجی مثل محصولات مختلف آب و هوای مختلف .عکس العمل نشان می دهند ودر نهایت به سمت خشکی می روند.( درمان چین و چروک ها  ) 

 

پوست عادی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

021-88361343
09120438945
exir_shahrak_gharb