اهمیت رژیم و تغذیه در لاغری

اهمیت رژیم و تغذیه در لاغری

وقتی صحبت از رژیم غذایی می‌شود، همه به دنبال یک الگوی غذایی عجیب و غریب هستند که با کمک آن بتوانند وزن کم کنند؛ غافل از اینکه رژیم غذایی همان اصلاح سبک زندگی و ترفندهای کوچکیست که با کمک آنها می‌توان نه تنها سالم ماند، بلکه به وزن ایده‌آل هم رسید. سن، وضعیت جسمانی، میزان تحرک، وزن و قد افراد، فاکتورهایی هستند که در یک رژیم غذایی سالم و اصولی باید مورد توجه قرار بگیرند. برای اینکه وزن کم کنید، لازم نیست به هر روش عجیب و غریبی دست بزنید و رژیم‌های مشهور و سخت را امتحان کنید. ابتدا باید نیازهای خود را بشناسید و طبق آنها رفتار کنید.

 

اهمیت تغذیه در کاهش وزن

خوردن غذاهای سالم یکی از راحت ترین راه ها برای کاهش وزن است. دلیل اینکه بسیاری از افراد چاق نمی تواند وزن کم کنند این است که آنها تمایل به خوردن غذاهای چرب و شیرین دارند. هنگامی که غذای سالم بخورید و ورزش کنید متوجه خواهید شد که کاهش وزن کار آسانی است.

 

اهمیت ویتامین ها و موادمعدنی

بدن به انواعی از ویتامین‌ها و موادمعدنی نیازمند است زیرا این مواد نقش حیاتی در رشد و سوخت و ساز (فرایندهای شیمیایی روی دهنده در بدن) دارند. بدن می‌تواند ویتامین‌های K و D را بسازد. اما سایر ویتامین‌ها و همه موادمعدنی باید از غذا تأمین شوند. بعضی از گروه‌های خاص به غذاهای مکمل علاوه بر وعده‌های غذایی معمول نیاز دارند. برای مثال زنان باردار برای سلامت جنین به اسیدفولیک نیاز دارند و گیاهخواران نیز چون گوشت یا دیگر محصولات حیوانی را مصرف نمی‌کنند، احتیاج به ویتامین B12 دارند(منبع معمول این ویتامین در محصولات حیوانی است). ویتامین‌های E,D,Aو K را بیش از مقادیر مجاز مصرف نکنید، زیرا بدن این ویتامین‌ها را ذخیره می‌کند و اگر مقادیر زیادی از آنها در بافت های بدن تجمع یابند، ممکن است اثرات سمی داشته باشند. همچنین زنان باردار نیز باید از خوردن غذاهای حاوی مقادیر زیاد ویتامین A پرهیز کنند، زیرا این ویتامین اثرات بالقوه مضری بر روی جنین در حال رشد دارد.

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب رژیم توجه به کیفیت کالری‌هاست. منظور از کیفیت کالری‌ها این است که بیشترین میزان کالری مواد غذایی از خوراکی‌های زیر تامین شده باشد: میوه‌های تازه سبزیجات تازه غلات کامل حبوبات آجیل‌ها پروتئین بدون چربی

 

رژیم غذایی سالم به چه معنا است؟

برخی از افراد این‌گونه تصور می‌کنند که رژیم غذایی در واقع به معنی محدودیت بسیار سخت و لاغر ماندن و هم‌چنین منع شدن از خوردن غذاهای مورد علاقه‌تان است، باید به شما بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است و اصلا اینطور نیست، بلکه رژیم غذایی سالم ترکیبی از احساس خوب داشتن، روحیه‌ی بالا و انرژی بیشتر، در نهایت بهبود بخشیدن به سلامت بدن است.

موضوع تغذیه‌ی سالم اصلا به پیچیدگی چیزی که عموم مردم تصور می‌کنند نیست. فی‌الواقع تغذیه سالم زمانی است که شما تا جایی که امکان دارد غذاهای سالم و طبیعی را جایگزین غذاهای فراوری شده کنید. از مزیت‌های مصرف غذاهایی که به طور طبیعی تهیه شدند می‌توان به بهبود نحوه‌ی تفکر، نگاه و احساس شما اشاره کرد. 

 

اصول تغذیه سالم 

همان‌طور که می‌دانید همه‌ی افراد برای حفظ بدنی سلامت به تعادلی از مواد مانند پروتئین، کربوهیدرات، فیبر، چربی، مواد معدنی و ویتامین‌ها نیاز دارند. باید بگوییم که لازم نیست شما گروهی از مواد غذایی را از برنامه خود حذف کنید فقط باید سالم‌ترین‌ها را از هر گروه انتخاب کنید. 

 

هنگام پیروی از برنامه رژیم غذایی از کدام عادت ها باید خودداری کنید؟

بسیاری از عادات ناسالم برای تماشا هنگام شروع برنامه کاهش وزن وجود دارد. به عنوان مثال، برای ایجاد کسری کالری، توصیه نمی شود یک وعده غذایی کامل یا سریع، برای مدت طولانی مصرف کنید. همچنین نباید کلیه گروه های غذایی یا گروه های غذایی کامل را محدود کنید. سطح شدید ورزش به ویژه اگر قبلاً ورزش منظم را انجام نداده اید نیز می تواند مضر باشد.
از مصرف هرگونه مکمل کاهش وزن یا بی خطر یا حتی خطرناک خودداری کنید. مکمل ها توسط FDA تنظیم نمی شوند و هیچگونه مکمل دیگری توسط تحقیقات نشان داده نشده است که مزایای کاهش وزن قابل ملاحظه ای فراتر از آنچه که از تغییرات رژیم غذایی و ورزش انتظار می رود فراهم کند.

 

021-88361343
09120438945
exir_shahrak_gharb